Marie Curie Kimdir?

0
1047

Marie Curie Kimdir?

Marie Curie veya doğum adıyla Maria Salomea Skłodowska (7 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934), Polonya kökenli kimyager ve fizikçidir. Madam Curie olarak da tanınır.

Marie Curie Kimdir

Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki ayrı alanda Nobel Ödülü aldı. Uranyumla yaptığı deneyler ile radyoaktiviteyi buldu. Toryumun radyoaktif özelliğini keşfetti ve radyum elementini ayrıştırdı. 1903 tarihinde Nobel Fizik ödülü, 1911 tarihinde Nobel Kimya ödülü sahibi oldu ve radyoloji biliminin kurucusu oldu.

 

Çalışmaları ile bir devrim açan Curie, Nobel Ödülü’ne layık görülen ilk kadın, bu ödülü iki defa alan ilk bilim insanı olmuştur. Varşova, Clandestine Floating Üniversitesinde okumuştur ve uygulamalı bilimsel eğitimine başlamıştır. 1891 senesinde 24 yaşında Curie yüksek derece kazandı ve onun beraberinde bilimsel çalışmaları Paris’te eğitim için büyük kardeşi Bronisława kadar gitti. Marie’nin kocası Pierre Curie ile ve Henri Becquerel Fizik 1903 Nobel Ödülünü aldı. Marie Kimya 1911 Nobel Ödülü kazandı. Başarılarına radyoaktif izotopları izole etmekle radyoaktivite teknikleri teori ve iki unsur, polonyum ve radyum keşfi de dâhildir. Curie’nin yönetimi altında dünyanın ilk çalışmaları radyoaktif izotoplar kullanılarak, neoplazmaların tedavisinde yapılmıştır.

Marie Curie Kimdir

7 Kasım 1867’de Polonya’nın Varşova şehrinde doğdu. Babası Wladislaw Sklodowski Varşova lisesinde fizik ile matematik öğretmeniyken annesi Bronislawa Sklodowski yatılı kız yurdu müdürlüğü yapıyordu. Ailesi, annesinin müdürlük yaptığı yurttaydı. Sofia, Hela ve Bronya adlarında 3 kız kardeşi, Joseph adında bir erkek kardeşi vardı. 1875 yılında ablaları Sofia ve Bronya tifüse hastalığına yakalandı, Sofia 1876 yılının Ocak’ında ölürken Bronya iyileşti. 2 yıl sonra Marie’nin annesi verem nedeniyle öldü.

 

Marie Curie Kimdir?

Gençlik zamanında yaşadığı Varşova, o sırada Rus yönetiminde, Rus Çarı II. Aleksandr tarafından yönetilmekteydi. Ülkedeki eğitim sistemi sebebiyle kadınların üniversiteye gitmesi ya da teknik eğitim almaları için yurtdışına çıkmaları gerekti. Kardeşi Bronya ve Marie çalışıp para biriktirdi, 1885 yılında Bronya Sorbonne’da tıp eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Marie’ye matematik ve fizik eğitimi alması için destek verdi. 1891 yılında Paris’te ablasıyla beraber eğitime başlayana kadar Varşova da kaldı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here