Michael Faraday Kimdir?

0
1557

Michael Faraday Kimdir?

Michael Faraday, 22 Eylül 1791’de doğmuştur, Newington, Surrey – ölüm 25 Ağustos 1867, Londra, İngiliz kimya ve fizik bilginidir.19. yüzyılın en büyük ve en iyi bilim adamlarından biridir. Elektrolizin temel ilkelerini buldu. Klor gazını sıvılaştıran ilk kişidir ve elektrik motor icadını gerçekleştirdi.

Michael Faraday Kimdir

Deneysel olarak, bir cisimden geçen belli miktarda elektrik akımının, o cismin bileşenlerinde belli miktarda bir çözülüme neden olduğunu gösterdi. Faraday’ın bir başka önemli bulgusu da amper denilen akım biriminin tanımını vermiş olmasıdır. Elektrolizde geçen elektrot, anot, katot, elektrolit, iyon vb. terimleri de o bulmuştur.

 

1820 yılında fen âlimleri çalışmalarına daha çok elektriğe ait konularda ağırlık vermişlerdi. Bunlardan en önemlisi Volta’nın elektrik pili ve Hans Christian Ørsted’in elektrik akımından meydana gelen manyetik mıknatıslı güç kaynağıydı. Ørsted 1820’de bir telden geçen elektrik akımının tel çevresinde bir manyetik alan oluşturduğunu söyledi.

Michael Faraday Kimdir

 

Fransız fizikçi Andre Marie Ampere de tel etrafında oluşan manyetik kuvvetin dairesel olduğunu, gerçekte de tel etrafında bir manyetik silindir oluştuğunu gözlemişti. Bu olayda soyutlanmış bir manyetik kutup elde edilir ve akım taşıyan bir telin yakınına koyulursa telin çevresinde devamlı bir dönme hareketi yapması gerekecekti.

 

Michael Faraday KimdirElektrik enerjisinden manyetizma üretildiğinden beri fen adamlarının en büyük fikri, Manyetizmadan elektrik enerjisi elde edilebilir mi? sorusudur. Bu, fen ilimleri tarihinde en büyük tartışma haline gelmiştir. Faraday, ara ara bu tartışma üzerinde çalıştı. Bu arada ilk ilmi keşfini de gerçekleştirmiştir. Bir mıknatıs çevresinde, tersine karşılıklı dönebilen bir kablo sistemi geliştirmiş ve böylece ilk defa elektrik enerjisi mekanik enerjiye dönüştürülmüştür. Bu buluş, elektrik motorlarının esası kabul edilmiştir.

 

Sekiz yıl boyunca aralıksız devam eden deneysel ve kuramsal çalışmaların sonucunda 1839 yılında sağlığı bozulan Faraday bunu izleyen altı yıl boyunca üreticiliğini gösteremedi. Araştırmalarına ancak 1845 yılında yeniden başladı. 1855 yılından sonra Faraday’ın zihinsel gücü azaldı. Zaman zaman deneysel çalışmalar yapıyordu. Kraliçe Victoria bilime katkılarını göz önüne alarak Faraday’a Hampton Court’ta bir ev bağışladı.25 Ağustos 1867 tarihinde vefat etmiştir.

Michael Faraday Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here