Muammer El Kaddafi Kimdir?

0
588

Muammer El Kaddafi Kimdir? 


    Muammer El Kaddafi eski Libya lideridir. 1969 yılında Libya’da darbe yaparak iktidara gelmiştir. 1970 ile 1972 yılları arasında Libya Başbakanlığı yapmıştır. Daha sonrasında da 1972 yılı ile 1979 yılı arasında Libya Devlet Başkanlığı yapmıştır. 1979 ile 2011 yılları arasında da Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi’nin Kardeşçe Lideri unvanını kullanmaktadır. Bunun yanı sıra Bir Eylül Büyük Devriminin Rehberi unvanını kullanmıştır. Bu unvanlar ile resmi bir görev olmaksızın 42 yıl boyunca yönetimde bulunarak Libya’yı yönetmiştir.

Muammer El Kaddafi Yöneticiliği


Genel olarak Muammer El Kaddafi için diktatör denilmektedir. Dünya kamuoyu diktatör olarak göstermiş olsa da Libya halkına kendisini bu şekilde göstermemiştir. Libya halkı için kendisini yol gösterici ve rehber olarak görmektedir. 2011 yılında yaşanmış olan Libya İç Savaşı sonucunda rejim devrilmiştir. Ayrıca halk tarafından da linç ederek öldürülmüş bulunmaktadır.

Muammer El Kaddafi Hayatı


1942 Haziran ayında Sirte Libya’da doğmuş olan Muammer El Kaddafi 20 Ekim 2011 yılında 69 yaşında yine Sirte Libya’da hayatını kaybetmiştir. Muammer El Kaddafi’nin hayatına bakıldığında 1963 yılında Libya Üniversitesi Tarih bölümünü bitirdiği görülmektedir. Bingazi’de bulunan Askeri Akademi’den 1966 yılında mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından İngiltere’ye gitmiş ve askeri uzmanlık eğitimi almıştır. Daha sonrasında 1956 yılında Arap milliyetçiliği akımından etkilenmiş bulunmaktadır. Anti-Siyonist hareketlere katılarak Özgür Subaylar Hareketi adı altında gizli bir örgüt kurmuştur.

Muammer El Kaddafi Darbe Günleri


1969 yılında Muammer El Kaddafi yüzbaşı kademesine yükselmiştir. Bu tarihlerde Kral I. İdris’e karşı Muammer El Kaddafi darbe yapmıştır. Albay rütbesi alıp daha sonrasında da Libya Silahlı Kuvvetleri Komutanı unvanını almıştır. Bu sırada Devrim Komuta Konseyi adına tüm denetimi ele geçirmiştir. İslam Sosyalizmi kuracağını belirtmiştir. Ayrıca ırkçılığa karşı geleceğini ve sömürgeciliğe karşı geleceğini de bildirmiştir. ABD 7 Eylül 1969 yılında Kaddafi’yi tanıdığını belirtince Kral görevini bırakmıştır. Arap Baharı nedeni ile 2011 yılında Trablus düştü ve Kaddafi rejimi de yıkıldı. 20 Ekim 2011 yılında Ulusal Geçiş Konseyi tarafından yakalandı ve linç edildi. gül hastalığı

Kaddafi Hakkında Bilgi, kaddafi,muammer kaddafi,kaddafi ölümü,kaddafi kimdir,seyfülislam kaddafi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here