Muzafer Sherif Kimdir?

0
917

Muzafer Sherif Kimdir?

Muzaffer Sherif’in esas olan adıi Muzaffer Şerif Başoğlu idir. 1906 yılı ve 1988 yılı arasın da hayatını devam ettirmiş Türk asıllı olan ABD’li bir psikolog olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal psikolojinin kurucuları çerçevesin de boy göstermiştir. Deneysel psikoloji yöntemlerini kullanmada olan başarısı ile deneysel psikoloji dalın da başarılı ve en içinde gelen bilim insanlarından birisi olmuştur. Muzaffer Sherif, İzmir Amerikan Kolejini başarı ile bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin felsefe bölümünü tamamladı. Ve takvim 1929 senesini gösteriyordu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünü bitirmesinin ardından aynı yıl, İzmir Erkek Öğretmen Okulu için de felsefe dersi verme görevini üstlendi.

Burada belirli bir süre görev yapmasının ardından, hükümet aracılığı ile ABD’ye felsefe tahsili yapma amacı ile gönderildi. Burada Harvard Üniversitesi’ne gitti ve psikoloji alanın da lisans eğitimi gördü. 1932 senesin de Ankara’da Gazi Eğitim Enstitüsü’nde psikoloji dersleri vermeye başladı. Burada biraz görev yaptıktan sonra tekrar ABD’de ki Harvard üniversitesine dönüş yaparak  lisansüstü öğrenimi gördü. Doktora çalışmasını ise Columbia Üniversitesi’nde tamamlama başarısı gösterdi. Bunların üzerine Fransa ve Almanya’da bulunan üniversiteler kapsamın da kısa süreli araştırmalar yaptı ve sene 1937 olduğun da tekrar çalışmak için Gazi Eğitim Enstitüsü’ne döndü. Takvimler 1939 olduğun da ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin felsefe bölümünde  psikoloji doçenti unvanı ile ders verme görevini üstlendi.

1940 ve 1944 seneleri arasın da ırkçılık başta olmak üzere birçok makale yazdı. Yazmış olduğu makaleler dergi ve gazeteler de yayınlandı.1944 yılın da ise, verdiği dersler kapsamı olarak komünizm propagandası yaptığı gerekçesi ile TKP tarafından açılan dava da tutuklandı. Gerek ülke içi gerek ülke dışı tarafından gelen tepkilerden ötürü 1945 yılın da serbest bırakıldı. Ardından Oklahoma Üniversitesi’nde sosyal psikoloji alanın da birden fazla deneyin gerçekleştirildiği Grup İlişkişeri Enstitüsü’nün öncülüğünü yaparak kurdu. Bundan sonra artık ABD’ye yerleşti ve burada vatandaşlık aldı. Bunların ardından çalışmış olduğu Pennsylvania Park Üniversitesi üzerinden emekliye ayrılarak aktif çalışma hayatına nokta koydu.

Muzafer Sherif Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here