Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir ?


Geleceğini maddi olarak teminat altına almak isteyen bütün öğrenciler için önerilebilecek bir mühendislik dalı olan Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü, bu alanda tüm dünyada hızla ilerleyen bir teknoloji olan nanoteknoloji alanında diğer mühendislik dallarına oranla daha detaylı araştırmalar yapmak isteyen insanlar için en iyi yol olarak görülüyor. Günümüzde elektrik elektronik mühendisliği, elektronik mühendisliğinin ilgilendiği nanoteknoloji, Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünün açılması ile ülkemizde çok daha fazla gelişecek. Yarı iletkenlerin kompozit ürünlerin metal ürünlerin, seramik ve polimer ürünlerin yeniden farklı ölçülerde ve nano boyutlarda tasarlanmasına yönelik bir mühendislik alanı olan Nanoteknoloji Mühendisliği stratejik öneme sahip askeri, uzay ve havacılık alanlarında kullanılacak ürünlerin tasarlanmasına yönelik etkin çalışmalar yapabilecek mühendisler yetiştiriyor.

Nanoteknoloji Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


Askeri alanlarda hava ve uzay araştırmaları alanlarında, imalat, tekstil, kozmetik, cam, plastik sanayi, kimya sektörü, bilgisayar sektörü, biyomedikal alanında çalışabilirler. Nanoteknoloji alanına giren, çok küçük boyutlarda olan fakat büyük beceriler sergileyen her türlü teknolojik ürünün tasarımının yapıldığı alanlarda çalışabilirler. Nanoteknoloji Mühendisliği Mesleğinin Geleceği son derece parlaktır çünkü içinde bulunduğumuz çağ tamamen teknoloji çağıdır.

Nanoteknoloji Mühendisliği Ne Kadar Maaş Alırlar ?


Nanoteknoloji Mühendisliği en çok kazandıran mesleklerden biri olan bu mesleği icra eden mühendisler, çeşitli sektörlerde 3000 lira maaşla işe başlayabilirler. Amerika’da bu alanda büyük buluşlar yapan birçok mühendis milyonlarca dolar para kazanmaktadır. Nanoteknoloji alanında araştırma ve geliştirme çalışmalarının yapıldığı firmalarda çalışanların maaşları 5000 liraya kadar çıkabilir. Fakat yurtdışında çalışma olanağı arayanlar için bu alanda para kazanmak sorun olmayacaktır.

Nanoteknoloji Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır?


TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversitesi MF-4 puan türünden 419-428 puan alan öğrencileri bu programa aldı. KTO Karatay Üniversitesi %75 burslu olarak MF-4 puan türünden 236-273 puan alan öğrencileri programa dahil etti. Henüz çok yeni olan bu bölüm, ülkemizde nano teknoloji alanında arge çalışmalarının istenen düzeyde olmaması nedeni ile bu alanda yurt dışında arayışlar içine girmek şimdi için gerekli olabilir. Ancak geleceğin en popüler mesleği olacak olan Nanoteknoloji Mühendisliği öğrencilerin değerlendirmesi gereken bir bölümdür.

[Toplam:33    Ortalama:3/5]

Yorum Yap