Nikola Tesla Kimdir?

14
2034

Nikola Tesla Kimdir?


Nikola Tesla KimdirSırp kökenlidir. Çok ünlü bir mucit, fizikçi, elektrofizik uzmanıdır. Bilim ve teknoloji konusunda birçok başarıya imza atıp bilimi ve teknolojiyi çok farklı bir boyuta taşımıştır. Elektriğin kablosuz nasıl taşınabileceği hakkında yaptığı projeler ve sunumlar onun ne kadar kökenli bir mucit olduğunun kanıtıdır. En büyük rakibi ve bilimsel alanda en çok mücadele verdiği kişi Thomas Edison dur. Elektrik üzerinde çok fazla proje ve deneyi vardır. Yirmi altı ülkede kendisine ait üç yüze yakın patenti bulunmaktadır. Babası bir papazdı ve oğlunun da bir papaz olmasını istiyordu.

Annesi ise okuma yazma bilmemesine rağmen ev araç gereçleri üzerine birçok icat yapmıştır. Onun için annesi bir dâhiydi. Nikola Tesla mühendislik okumayı istiyordu. Ölümcül bir hastalığa kapıldığı sırada babasını da fizik okuması konusunda ikna etmişti ve annesinin desteği hep onunlaydı.   Matematik ve fizik hakkındaki bilgilerini arttırırken Prag Üniversitesinde eğitim almıştır. Yabancı dildeki yapıtları anlayabilmek için bildiği Sırpça ve Almanca dışında İngilizce, Fransızca ve İtalyanca da öğrendi. 

Nikola Tesla Kimdir Tesla ailedeki 5 çocuktan biriydi ancak Tesla 5 yaşındayken ağabeyinin attan düşerek ölümüne şahit olduğu için psikolojisi çok bozulmuştur. Bazı kaynaklar ağabeyinin ölümüne Teslanın sebep olduğunu söyler. Ağabeyi ata bindiği sırada atı korkuttuğunu iddia ederler.

 

 

Tesla ağabeyini kaybettiği için birçok takınt, psikolojik sorun hatta şizofreniye yakın belirtiler göstermiştir. Ailesi 1862 yılında Gospić’e göç etti. Tesla okula Karlovac’ta gitti. Tesla Avusturya Graz Politeknik‘e 1875’de başladı burada elektrik üzerine olan bilgisini arttırdı. Ancak Tesla takıntıları ve içine kapanıklığı nedeni yüzünden üçüncü sınıfta okulu bıraktı. 

Nikola Tesla KimdirAilesi ile olan tüm ilişkisin keserek bir otomobil mühendislik firmasında çalışmaya başlamıştır. Bu sırada çok ağır bir depresyona girerek çok kötü bir hal aldı. Babasının ısrarı üzerine Prag’ta Charles Ferdinand Üniversitesi‘ne başladı. Bu sırada babasının ölümüyle karşılaşan Tesla tekrardan üniversiteyi bıraktı.   Sonrasın da Paris de bir telefon şirketinde çalışmaya başlayarak bu şirkette akım motorları ve dinamolar hakkında çok önemli bilgilere sahip oldu. Time dergisi 1931 yılında, Tesla’nın doğumunun 75. yıldönümünde kapak resmi olarak onu seçmiştir.Nikola Tesla Kimdir. pablo escobar nikola tesla sözleri, nikola tesla hayatı

[Toplam:1    Ortalama:3/5]

14 YORUMLAR

  1. Nicola Tesla dünyanın görmüş ve görebileceği en büyük bilim adamlarının başında gelen bir isim ve bugün kullanılan birçok alanın gelişmesini ve oluşmasını sağlayan adamdır

  2. Bilim ve teknoloji konusunda çokca katkısı olması bizim için yarar sağlamıştır. Elektrkte kablosuzun nasıl taşınabileceği hakkında yaptığı çalışmalara onun üzerinde yarattığı büyüklüğü gösterir.

  3. Evinde serbest akım halinde 20.000 voltluk elektrik dolaştığı rivayet edilir. Doğruluğu nedir bilmem 🙂 Sırf bu bilgi için bile boş bulduğum her an hakkında araştırmalar yaptığım bir dahidir kendisi.. Dahi mi, deli mi demem gerektiğini tam bilemiyorum aslında 🙂 Kişisel gelişim derslerinde sık sık örneğini veriyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here