Oktay Sinanoğlu Kimdir?

5
990

Oktay Sinanoğlu Kimdir?

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Türk biyokimyacı, moleküler biyofizikçi ve kimyacı bir bilim adamı olarak karşımıza çıkıyor. Tabi bir konuyu da belirtmek gerekir ise eğer;  Oktay Sinanoğlu’nun birden fazla akademik çalışması olmasının yanı sıra Türkçe ile alakalı politik görüşleri de mevcuttur. Ve bu iki özelliği ile tanınır. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, babası olan Nüzhet Haşim Sinanoğlu’nun İtalya Bari’de Türkiye Başkonsolosluğu görevin de çalışması üzerinde hayata gözlerini bura da açmıştır. Geri Türkiye’ye dönmesinin nedeni olarak ise 1939 yılı için de gerçekleşen II. Dünya Savaşı etkili olacaktır. Eğitim hayatından biraz bahsedecek olur isek eğer; takvim 1953 yılını gösterdiği zaman Oktay Sinanoğlu TED Ankara Koleji kapsamın da birincilik ile mezun olma başarısı gösterdi.

Aynı sene için de okulun kendisine vermiş olduğu burs dâhilin de ABD’ye gitti. Buraya gelmesinin üç yıl sonrasın da ise büyük bir başarı göstererek Berkeley’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi çerçevesin de Kimya mühendisliği bölümünü bitirdi. Sonrasın da takvim 1957 senesini gösterdiği zaman MIT’de yüksek lisansını başarı ile tamamladı Oktay Sinanoğlu. Bu yüksek lisansını tamamlaması ile Slaon Ödülü ile de tanıştı. Tabi burada doçentlik tezini tamamlaması ile birlikte Berkeley’de kurumsal kimya alanı çerçevesin de doktorasını başarı ile tamamlama gayreti gösterdi. Doktorasını alır iken kendisinin danışmanı ise Kenneth Pitzer idi. Evlendiği kişi ise Yale Üniversitesin’de öğrencilik hayatını devam ettiren Paula Armbruster idi. Tabi evlendiklerinde ise tarihler 21 Aralık 1963 senesini işaret ediyordu. Bu evlilik sonrasın da ise Dilek Sinanoğlu ile hayatlarını birleştirdi ve bu birliktelik sonrasın da ikiz çocuklara sahip oldu.

Tarihler 19 Nisan 2015’i gösterdiğin de ise kötü bir haber ile yıkıldı Türkiye. Çünkü Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu ABD’nin Florida eyaletin de hayata karşı gözlerini yumdu. Bu arada bilindiği üzere ünlü sanatçı olan Esin Afşar’ın da ağabeyi idi. Şuan da Karaca Ahmet mezarlığın da annesi ve kız kardeşi olan Esin Afşar Aral ve Rüveyda Sinanoğlu ile birlikte defnedilmiş haldedir. Yaptığı çalışmalar ve başarıları asla unutulmayacaktır.

Oktay Sinanoğlu Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

5 YORUMLAR

 1. Kendisini hiç duymuşluğum yoktur. Zaten okul yıllarında Kimya ve Fiziğimin de iyi olduğu söylenemez 🙂 Sonra bir gün 4. sınıfa giden kuzenimin derslerine yardım etmek için ders kitabını açtığımda denk geldim. Türklerin Aynştayn’ı diye bilgi vermişler kendisi hakkında..
  Araştırmacı biriyimdir açıp okudum her şeyini 🙂 Bütün modern üniversitelerden en genç profesör ünvanı almış olması belki de beni etkileyen tarafı olmuştur..
  ALLAH rahmet eylesin güzel insana.

 2. Kendisini hiç duymuşluğum yoktur. Zaten okul yıllarında Kimya ve Fiziğimin de iyi olduğu söylenemez 🙂 Sonra bir gün 4. sınıfa giden kuzenimin derslerine yardım etmek için ders kitabını açtığımda denk geldim. Türklerin Aynştayn’ı diye bilgi vermişler kendisi hakkında.. Araştırmacı biriyimdir açıp okudum her şeyini 🙂 Bütün modern üniversitelerden en genç profesör ünvanı almış olması belki de beni etkileyen tarafı olmuştur.. ALLAH rahmet eylesin güzel insana.

 3. Ben baktım, Türk Bayrağı, Atatürk karşımda, cam çerceveli olduğu için bayrağın üstünde kendi yansımamı görüyorum. İçimden yemin ettim, dedim ki:
  Gideceğim ve orada söz sahibi olacağim, ondan sonra gelip o namussuzlarla burda uğraşacağım. O zaman anlamıştım ki burada kalırsam Amerika’nın kölesi olurum, oraya gidersem Amerika’nin efendisi olur, buraya gelip onlarla daha rahat mücadele ederim. Ve işte bizi gönderdiler
  Üstadın bu sözü aklıma geldi güzel olmuş elinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here