Ömer Hayyam Kimdir?

0
995

Ömer Hayyam Kimdir?

Aslında Ömer Hayyam Şair, matematikçi, filozof ve astronom idir. İran’lı Ömer Hayyam, Nişabur şehrinde dünyaya gelmiştir. Yaşamış olduğu dönemin ( 18 Mayıs 1048-4 Aralık 1131) ünlü veziri Nizamül Mülk ve Hasan Sabbah ile medrese olarak aynı olan, zamanın en bilinen âlimi Muvaffakeddin Abdullatif İbn El Lübad tarafından eğitim almış ve bununla birlikte hayatının geri kalanın da her iki alim ile de ilişkisini devam ettirmiştir.

Bilinen bazı kaynakların sunduğu bilgiye göre; Hasan Sabbah isimli âlimin Rey şehrinden, Nizamül Mülk’ün ise yaş olarak Hasan Sabbah ve Ömer Hayyam’dan büyük olduğunu belirtmiştir. Bu veriler ile birlikte ise aynı medrese dâhilin de eğitim görmediklerini belirtmiştir. Ömer Hayyam, Batıni ve Mu Tezille anlayışlarına dahil olarak görülür. Evreni anlayabilmek amacıyla, içinde yetişmiş olduğu İslam kültürü çerçevesin de olan anlayıştan uzaklaşarak, kendi için de gerçekleştirmiş olduğu akıl yürütmeleri aracılığı ile eşine rastlanmaz edebi bir başarı ile dörtlük olarak dışa aktarmıştır.

İkinci ismini ( Hayyam ) babasının çadırcılık yapmasından almıştır. Ömer Hayyam aynı zaman da harika bir matematik dehası idi. Yazmış olduğu eser de üçüncü derece de bilinmeyen denklemler de bilinmeyen denklemin yerine Arapça’da şey anlamına gelen kelimeyi ele almıştır. Sonrasın da diğer eserlerin de farklı dillere çevirir iken İspanyolca da Xay olarak değiştirmiştir. En son ise tek harfe indirgenerek sadece X olarak kullanılmıştır. Bilim insanı olarak ise Binom açılımını bulmuştur. Ayrıca Ömer Hayyam, şiirlerinde eğlenceli olmasıyla bilindiğinden dolayı Rubaileri ile de bilenmektedir. Bu rübailer de ise; var oluş, dünya, devlet, Allah ve toplumsal örgütlenme gibi konular da sıra dışı akıl yürütmeleri le yorumlar ve açıklamaları içermektedir.

Bunları yazarken ve akıl yürütürken kesinlikle yaşadığı toplum kurallarına ve geçmişine bağlı kalmamış ve tamamen bunlardan soyutlanarak geleceğe yönelik olarak kendi tarzı ve üslubu ile yorumlamıştır. Hicri, Miladi ve Celali takvimini de Ömer Hayyam hazırlamıştır. Astronomi ve Matematik konuları dâhilin de dünyanın önde gelen ve sayılı bilim insanları için de yer almıştır.

Ömer Hayyam Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here