Orman Endüstri Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

0
2207

Orman Endüstri Mühendisliği Nedir ?


    Ormanlardan elde edilen ürünlerin işlenmesi ve endüstri sektörüne katılımının sağlanması, bunu sağlayacak işletmelerin kurulması ürünlerin standardizasyonunun yapılması pazarlama ve kalite kontrolünün yapılması Orman Endüstri Mühendisliği alanına girer.

Orman Endüstri Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Orman mühendisi bu alanda üretim yapacak tesislerin tasarımını üstlenir, tesisin işletilmesi ile ilgili çalışmalar yürütür, ürünlerden azami derecede randıman alınması için standartları belirler. Ürünlerin hammadde olarak alınma aşamasından, üretim ve satış aşamasına kadar olan tüm süreçleri kontrol eder. Her mühendisin kendi alanında yaptığı gibi proje ve tasarım yaparlar. Tüm bunları yapmak için ağaç işleme makinelerini kullanırlar. Bilgisayarlar da kullanılan araçların başında gelir. Orman Endüstri Mühendisliği Mesleğinin Geleceği ormanlar var oldukça parlaktır. Ormanlardan elde edilecek ürünlerin endüstri sektörüne kazandırılmasında etken rol oynayan Orman Endüstri Mühendisleri gelecekte de aranan mühendisler olacaktır.

Orman Endüstri Mühendisliği Maaşı ?


   Devlet bünyesinde istihdam edilen mühendislerin az olması nedeni ile bu alanda yetişen mühendisler, özel şirketlerde iş bulabilirler. Orman Endüstri Mühendisliği Maaşı özel şirketlerde, şirketin büyüklüğüne göre değişmektedir. 2000 lira maaşla işe başlayan bir mühendis kendini geliştirdikçe maaşını da arttıracaktır.

Orman Endüstri Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır?


   İstanbul Üniversitesi Bünyesinde MF-4 puan türü ile alınan öğrencilerin taban puanı 225 tavan puanı ise 337 olmuştur. Bu alanda okumak isteyenler için diğer üniversitelerde puanlar 203 puana kadar geriler. Orman Endüstri Mühendisliği KPSS kadroları çok az olduğu için bu alanda yetişen mühendisler orman ürünlerini işleten işletmelerde görev alabilirler. Kalite kontrol uzmanı, müdür yönetici olarak çalışabilirler. Orman Endüstri Mühendisliği KPSS puanı 93 puan olarak kalmıştır. KPSS sınavından çok yüksek puan almak zorunda olan Orman Endüstri Mühendisliği programından mezun olan mühendisler bu alanda çok az alım olması nedeni ile özel sektörlere yoğunlaşmak zorundadır.

Orman Endüstri Mühendisliği DGS Taban Puanları ?


   Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon) programına SAY puan türünden 257 taban ve 260 tavan puanı üzerinden öğrenci almıştır. İstanbul üniversitesi 255 puan ile 263 puan aralığında öğrenci almıştır.

[Toplam:3    Ortalama:2.7/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here