Orman Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

4
4859

Orman mühendisliği Nedir ?


   Orman alanlarını belirlemek ormanlık alanları artırmak amacıyla ağaçlandırma işlemlerini yapmak ormanların korunması Orman İşletmesi gibi görevleri yürüten Mühendisler yetiştirmek amacıyla orman mühendisliği lisans programı açılmıştır. Hazine arazilerinde devlet ormanlarında özel ormanlarda ormanları korumak ve geliştirmek mevcut ormanların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi ağaçların ıslah edilmesine yönelik çalışmalar yürütmek orman fidanlıklarını kurmak yönetmek ve işletmek ağaçlandırma çalışmaları yapmak erozyonla mücadele için plan ve projeler hazırlamak bu alandaki mühendislerin çalışma alanıdır. Ayrıca mera sınırlarını belirlemek ıslah çalışmaları yapmak orman topraklarının etüt işlemlerini yapmak orman alanlarında yaşayan hayvanların çoğaltılmasına ilişkin çalışmalar yapmak orman içindeki su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalarda bulunmak orman kaynaklarının planlanması mülkiyet çalışmaları hep orman mühendislerinin çalışma alanına girmektedir.

Orman mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar?


   Devlete ait ormanların korunması iyileştirilmesine yönelik olarak istihdam edilen mühendisler, OMO Orman Mühendisleri Odasına kayıt olarak SMM belgesi aldıklarında ihalelere girerek ormanların ağaçlandırma projelerini üstlenebilirler. Ayrıca Orman Mühendisi mahkemelerde de bilirkişi olarak görev alabilir.

Orman mühendisliği Maaşı


   Devlet kadrolarına Orman mühendisi olarak atanan Orman mühendisi maaşı en düşük olarak 3250 liradır. Alınacak olan tazminatlar aile yardımları evlilik ve çocuk yardımları yüksek lisans eğitim tazminatı gibi ek gelirlerle 3500 -4000 liraya kadar çıkabilen ücretlerde çalışabilirler. Özel şirketlerde işe başlayan Orman mühendisi maaşı 2000-2500 lira arasında olabilir. Bu nedenle bu bölümün hem LYS sınavında hem de DGS sınavında puanları oldukça yüksektir.

Orman Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır?


2015 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği programına alınan öğrencilerin taban ve tavan puanları şöyledir: 235-325  MF-4. Ayrıca Artvin Çoruh Üniversitesi 225-339 puan aralığında öğrenci almıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi puanları 231-324 aralığında olmuştur. Orman mühendisliği KPSS kadroları ele alındığında 2013 yılında 246 Orman mühendisi Orman Bakanlığında istihdam edilmiştir.

Orman Mühendisliği DGS Taban Puanları ?


Artvin Çoruh Üniversitesi Orman mühendisliği 283 puanla önlisans öğrencilerini lisans programına kabul etmiştir. SDÜ Orman Fakültesi ise 274-292 puan aralığında öğrenci kabul etmiştir.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

4 YORUMLAR

  1. 2007 senesinde eski adı Gazi Üniversitesi yeni adı Kastamonu Üniversitesi olan okulumda orman fakültesini okurken terk etmek zorunda kalmıştım. O zamanlar 19 yaşında ve tecrübesizdim. Şimdiki aklım olsa ne olursa olsun bitirirdim. Okuldan dostum olan orman mühendisi arkadaşımla muhabbetimiz devam ediyor. Şef olarak işe başlamış ve 3750 lira maaş alıyor şuan. Yani o bile KPSS ile atanabildiyse ben hayli hayli atanırdım. Mesleğin hiç bir zorluğu yok ama okul gerçekten zordu. Ezber isteyen bir bölüm. Bütün terimler Latince.
    Şuan lise düzeyinde KPSS’ye girdiğim için alımları sürekli takip ediyorum. Orman mühendisliği alımları da gayet iyi. 75 puan üstü alanlar rahatlıkla devlette kendilerine iş bulabilirler. Benim zamanımda dokuz orman fakültesi vardı şu an kaç bilmiyorum. Mühendislik bölümü olduğu için yüksek puan istiyordu ama şu an taban puanı çok düşmüş.
    Hiç unutmadığım bir şey de 40 kişilik sınıfta 4 kız olması. Karpuz tarlasında kavun gibi görünüyorlardı 😀
    Bu bölümü seçenler okul bittikten sonra pişman olmazlar. Ama tavsiyem ya İstanbul Orman Fakültesi olsun ya da Karadeniz Orman Fakültesi. Her fakülteye gidip de 4 yılınızı heba etmeyin.

  2. sevgili gençler orman mühendisliği son dönemde hem kazanması hem okuması kolay bir bölüm haline geldi. Ancak olay okul bitip iş arama noktasında başlıyor.. devlet 2014 kpss sonrası yalnızca 150 mühendis istihdamı sağladı. 2016 kpss sonrası ise şu anki tarihe kadar yalnızca 11 mühendise iş sağladı.. özel sektörü anlatmaya hiç gerek yok.. diyorsanız ki kpss’de ilk 50’nin içine girerim, o zaman yazın, okuyun.. diğer türlü askerliği kısa dönem yapmak isteyenler okuyabilirler..

  3. Merhaba konu için çok teşekkür ederim, gerçekten gayet açıklayıcı ve tamamlayıcı bir konu olmuş. Aradığım her şeyi açıklamışsınız. Bunlara ek olarak şunu anlatmak isterim şimdiye kadar çok boş bir meslek zannederdim sonuçta ataması neredeyse yok gibi bir şey. Ne iş yaptığı tam belli değil, devlete giremezse bir şey yapmaz boşta kalır, tamamen boşuna açılmış bir bölüm olarak dünürdüm orman mühendisliğini ta ki üniversiteye gidene kadar. Yıl yanlış hatırlamıyorsam 2011 veya 2012 yılıydı kulakları çınlasın serkan abi diye bir abimiz vardı. Bir gün yemek yemeye alkollü bir mekana gittik o sırada bir adam geldi yaşını başını almış adamın daha içeri girişinden alkollü olduğu belliydi. Ben önce aylak takımı zannettim ancak üzerinde ki takım elbise gayet resmi biri olduğunu gösteriyordu. Böyle adamlar nerden buluyor parayı diye söylenmeye başladım ki serkan abi söze katıldı. Oğlum o adamı hafife alma o buranın orman mühendisi daha dün 170 bin tllik iş aldı o eğlenmesinde biz mi eğlenelim… Gerisini siz düşünün…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here