Pablo Escobar Kimdir ?

2
1853

Fakir bir çocukluktan dünyanın en zengin 7.ci kişiye dönüşmek?


   Dünya da uyuşturucu denilince akla ilk isim gelmek. Dünyada uyuşturucu yani kokain pazarının %80’ini elinde tutan sanırım Pablo Escobar olsa gerek.

   Pablo Escobar şimdiye kadar gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronudur. Pablo Escobar’dan önce ya da sonra kimse onun kadar büyüyememiştir.

  Pablo Escobar 1949 yılında çiftçi bir bana ve okul öğretmeni olan bir annenin oğlu olarak dünya ya Kolombiya da gözlerini açmıştır ve çocukluğunu fakirlik içinde geçirmiştir, o yüzden o dönemde zenginlerden nefret ediyordu. Üniversiteye başladığında suç kariyerlerine başlamaya başladı ve bu yaşlarda araba hırsızlığı ve çalıntı mezar taşlarını satıyordu ve kaçakçılığı oldukça iyi yerlere getirmişti fakat iyi para kazanmasına rağmen bu para ona yetmiyordu ve kokaine yöneldi.

Pablo Escobar’ın Kokainle Tanışması


 

   Pablo Escobar bir şekilde Moreno adlı kişi ile anlaştı ve kokain işine girdi. Ardından işler büyüdükçe kendi imalathanesini kurdu ve malı Miami ve Amerika’ya satmaya başladı.

   İlk başlarda Miami ye azar azar kendi adamları ile taşıyordu ama işler ilerledikçe kendisine bir jet aldı ve onla tonlarca mali Amerika’ya taşıyordu.

   Esbobar kokain işinde o kadar büyüdü ki Amerika’ya günde 15 ton kokain sokuyordu. O zamanlarda Amerika’dan vize almak kolaydı ve çoğu kişide vize bulunuyordu ayrıca o zamanlar da hava alanında kontroller çok kötüydü.  Escobar gazetelerde vs ilanlar vererek vizesi olan bütün kişileri bulmuş ve bu kişilerin el çantalarına 10 kg kokaini yerleştirmiş. Vizesi olan bu kişiler havaalanı çıkışında hemen elindeki malı teslim edip 1000 $ kazanıyorlarmış. Amerika ancak 10 yıl sonra olayın farkına varabilmiş

Pablo Escobar’ın En Büyük Korkusu


   Escobar günde 15 ton kokaini Amerika’ya sokunca büyük bir para akışı Amerika’dan Kolombiya’ya doğru yönelmişti tabi bu durum Amerika’nın dikkatini çekmişti ve buna bir son vermek istiyorlardı. Amerika burada kokaini çocukları öldürdüğü için değil, çok yüklü bir miktarda paranın ülke dışına çıkmasından krize yol açacağından korkuyordu. Amerika devreye girince Kolombiya arasında “suçlu iadesi” adıyla bir süreç başlatıldı.

   Amerika’daki hapishaneler Kolombiya’daki gibi değildi bu yüzden Escobar en büyük korkusu Amerika’da hapis yatmaktı. Escobar Amerika’da bir hapishanede yatmak yerine Kolombiya’da ölmeyi tercih ediyordu.

Pablo Escobar’ın Meclise Girmesi


 

   Escobar ilk iş olarak meclise girmeye çalıştı zaten halk tarafından seviliyordu, yoksullara yardım ediyordu bu sayede kolay bir şekilde meclise girmişti amacı suçlu iadesi sürecini meclise sunup kaldırmaktı fakat işler istediği gibi gitmedi, kimse uyuşturucu kaçakçısının mecliste istemiyordu.

   Escobar zamanında bir polis memuru tarafından işlediği suçtan dolayı fotoğrafı çekilmişti tabi o zamanlar hiçbir polisten korkmuyordu hepsine rüşvet veriyordu ve alaycı bir şekilde bu fotoğrafı çekildi ama yıllar sonra bu fotoğrafı Adalet bakanı Rodrigo Lara Bonilla mecliste herkesin önünde bu fotoğrafı gösterdi ve meclisten uzaklaştırıldı. Escobar bunun altında kalacak bir adam değildi ama kimsede Adalet bakanının öldürecek kadar ileri gideceğini tahmin etmiyordu ve olan oldu Escobar Adalet Bakanını olaydan birkaç gün sonra yolculuk ederken öldürdü

Bitmeyen Cinayetlerin Başlangıcı


   Escobar bu işin anca savaş ile çözüleceğini karar verdi ve hemen M-19 savaşçıları ile anlaştı. 6 Kasım 1985 te Adalet Bakanlığının bodrum katına sızdı ve burada kendi ile ilgili binlerce delil vardı , hepsini yaktı binayı tankla tüfekle yerle bir etti. Burada çok sayıda yargıcı rehin aldı ve çoğunu öldürdü.

Pablo Escobar Uçağı Patlatıyor


 

 pablo-escobar-kimdir

 27 Kasım 1989 da suçlu iadesi yanlısı Cesar Gaviria’yı öldürmeye karar verdi. Ülke dışında bir konuşmaya gidecek olan Gaviria, konuşma sırasında bir ses kayıt edicinin içine yerleştirilmiş bomba ile öldürülecekti. Escobar bir çocuğu kandırır ve onu Gaviria’nın sesini kaydetmesini ister. Bu sırada Gaviria bir istihbarat ile bombayı öğrenir ve uçağa binmez. Escobar ise çocuğu uçağa bindiriri çocuk ise yanındaki kişilerin seslerini kayıt etmek isteyince de bilmeden uçağı havaya uçuruyor. Bu olay Escobarın yaptırdığı ortaya çıkıyor ve halk bütün desteğini de kesiyor.

Bir Başkan Adayı, Bir Başsavcı, 200 Hakim, 1000’e Yakın Polisin Ölümü


   Kolombiya hükümeti bu olaydan sonra Escobar’a saldırdı ve birbirleriyle sürekli çatışmaya girdiler. Bu savaş Kolombiya’ya çok pahalıya mal olmuştu. Escobar Bir adalet bakanını, bir başkan adayını, bir başsavcıyı, 200’den fazla hakimi ve 1000’e yakın polis memurunu öldürmüştü ayrıca zengin çocuklarını da kaçırıyordu. Escobar’ın tek isteği ise suçlu iadesinin kalkmasıydı cezasını Kolombiya’da çekmek istiyordu. Zengin çocuklarını kaçırınca zengin aileler Escobar’ın çocuklarını öldüreceği biliyorlardı bu yüzden hükümete baskı yapıp Escobar ne istiyorsa vermeye zorladılar. Ülke Başkanı Gaviria pes etti ve Escobar ile anlaştı.

Pablo Escobar Kendi Hapishanesini İnşa Ediyor


 

   Escobar anlaşmada kendi hapishanesinde yatacaktı ve etrafına 3 km kadar polis yaklaşamayacaktı. Escobar isteğini gerçekleşti ve Medellin’in tepesine La Catedral adında bir hapishane yaptırdı tabi buraya hapishane değil saray denilirdi. Burada cezasını çekmeye başladı ama ceza değil sefa çekiyordu. Hapishane de futbol sahası yaptırmıştı ve ülkenin en büyük futbolcularıyla futbol oynuyordu. Ayrıca kumar ve kadın vardı. Tabi bunlardan hükümetin haberi yoktu. Escobar burada çok büyük bir hata eder ve dışarıdaki iki ortağı anlaşmaya geldiğinde onları öldürür. Ortakları kaybolunca dikkat çekmişti ve Escobar’ın yaptığı ortaya çıkar ardından bu hapishaneyi hükümet bu halini öğrenince Escobar’ı La Catedral’den çıkarmak için bir operasyon düzenler ancak kendi yaptığı hapishanede yakalanacak değildi ve oradan kaçtı.

Pablo Escobar’ın Ölümü


 

  escobarin-olumu Pablo Escobar’ın yakalanması çok önemliydi ve yakalamak isteyen sadece Kolombiya ve Amerika değildi. İşin içine rakibi Cali kartelide girdi. CIA ve Kolombiya Hükümeti yapamadığı pis işleri yaptırmak için Los Pepes örgütünü kurdu.  Bu örgüt Escobar ile bağlantısı olan herkesi öldürdü ve adım adım herkesi öldürerek Escobar’a yaklaştılar. Escobar ailesini ülke dışına gönderir ve çocuğu ile 8 dk’lık bir telefon konuşması CIA’nın dikkatini çekti ve Escobarın yerini hemen tespit ettiler ve 1993 yılında silahlı çatışmada öldürüldü. Escobar’ı polisler değil de kendi intihar edildiği düşünülüyor çünkü otopsi sonuçlarında kurşunun çok yakın mesafede girdiği belirlenmiştir. Escobar’ın cenazesine ülke genelinde 20 bin kişinin katıldığı söyleniyor. pablo escobar wiki

[Toplam:1    Ortalama:3/5]

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here