Piri Reis Kimdir?

1
1027

Piri Reis Kimdir?

Karamanlı bir ailenin evladı olan Ahmet Muhiddin Pîrî’nin ailesi 2.Mehmed devrinde padişahın emriyle İstanbul’a göç ettirilen ailelerden. Ailesi bir süre İstanbul’da yaşayıp, sonra Gelibolu’ya göç etmiştir. Piri Reis’in babası Karamanlı Hacı Mehmet’tir, amcası ise ünlü denizci Kemal Reis’tir.

Piri Reis Kimdir1

Piri denizciliğe amcası Kemal Reis sayesinde başladı 1487-1493 yıllarında beraber Akdeniz’de korsanlık yaptılar. Sicilya, Korsika, Sardunya ve Fransız kıyılarına yapılan akınlara da katıldılar. 1486’da Müslümanların hâkimiyetindeki son şehir olan Gırnata’da katliama uğrayan Müslümanlar Osmanlı Devleti’nden destek isteyince o zamanlar deniz aşırı sefere çıkacak kadar güçlü donanması olmayan Osmanlı Devleti, Kemal Reis’i Osmanlı adı altında İspanya’ya gönderdi. Bu sefere katılmış olan Piri Reis, amcası ile birlikte Müslümanları Kuzey Afrika’ya götürdü.

Venedik üzerine sefer hazırlığına giren II. Beyazıt’ın Akdeniz’de korsanlık yapanları Osmanlı donanması için çağırması üzerine 1494 yılında amcası ile birlikte İstanbul’da padişahın huzuruna geldi ve beraber donanmanın resmi olarak hizmetine girdiler.

Piri Reis Kimdir2

Piri Reis, Osmanlı’nın Venedik Donanması’na karşı sağlamaya uğraştığı deniz mücadelesinde Osmanlı donanmasında komutan olarak bulundu böylece ilk defa savaş kaptanı oldu. Yaptığı başarılı savaşlar sonucunda Venedikliler barış istediler iki devlet arasında barış anlaşması yapıldı. Piri Reis, 1495-1500 yıllarında Koron, Navarin, Rodos, Midilli gibi deniz seferlerinde görev aldı.

Akdeniz’de yaptığı seyahatler sırasında gördüklerini ve yaşadıklarını, daha sonra Kitab-ı Bahriye adıyla bütün dünya denizciliğinin de ilk kılavuzu olma özelliğini taşıyan kitabının taslağı olarak oluşturdu.

Piri Reis Kimdir?

Piri Reis, 1511 yılında amcasının bir deniz kazasında ölmesinin üzerine Gelibolu’ya yerleşti. Barbaros kardeşler idaresindeki donanmada halasının oğlu Muhiddin Reis ile birlikte Akdeniz’de bir kaç sefere çıkmışsa da daha çok Gelibolu’da kalıp haritaları ve kendi kitabı üzerinde yoğunlaştı. Bu haritalardan ve kendi gözlemlediklerinden yararlanıp 1513 tarihli ilk dünya haritasını çizdi. Atlas Okyanusu, Afrika’nın batısı ile Amerika’nın doğusunu kaplayan bir bölü üçlük parçası, bu haritanın günümüzde elde bulunan kısmıdır. Bu haritayı dünya için önemli kılan, günümüze kalmamış olan, Kristof Kolomb’un Amerikan Kıtası haritasındaki bilgileri içeriyor olması hakkındaki hikâyesidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  1. Piri Reis haritasında çok merak uyandıran konular var. Daha keşfedilmeden 300 yıl önce buz altında olan Antartika’nın kuzey sahillerinin son derece detaylı olarak çizilmesi. Bunu yaparken cinlerden veya kuşlardan yardım aldığı söyleniyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here