Radyasyon Nedir?

3
1275

Radyasyon Nedir?

Hepimizin bildiği üzere maddenin yapı taşı atomdur. Atom ise proton ve nötronlardan oluşur. Çekirdek ve çekirdeğin çevresinde dolaşan elektronlardan oluşmaktadır. Eğer bir maddenin atom çekirdeğinde bulunan nötronların sayısı proton sayısından fazlaca ise çekirdekte kararsızlık olur ve fazla olan nötronlar parçalanır. Bu parçalanma esnasında ortaya alfa, beta, gama diye isimlendirilen ve çıplak gözle görülmeyen ışınlar ortaya çıkar. Bu ışınlara radyasyon denir.

Radyasyon Nedir1

Maalesef şu zamanda doğal olarak ya da teknolojik gelişmeler sonucu üretilen birçok cihaz radyasyon yaymaktadır. Radyasyon yayan bu maddelere ise radyoaktif madde denir. Biz farkında olmadan organlarımız, dokularımız devamlı olarak radyasyonla etkiye girmektedir.

 

Bu etkileşim ara sıra gözle görülür konumlarda olurken ara sıra da hiç farkına varmadan vücudumuzu etkilemektedir. Radyasyon, dalga, parçacık ya da foton olarak isimlendirilen enerji paketleri yardımıyla yayılan enerjidir ve her zaman doğada yer alan, beraber yaşadığımız bir olgudur.

 

radyasyon zararlari

Radyo ve televizyonda olanaklı kılan radyo dalgaları, endüstride kullanılan x-ışınları ve güneş ışınları her zaman hayatımızda aşina olduğumuz radyasyon çeşitleridir. Radyasyon ilk çağlardan bu yana var olmaktadır fakat radyasyonu keşfetmesi 1896 senesinde Fransız fizikçi Henry Becquerel’ın uranyum tuzunun ışınlar yaydığını gözlemlemesiyle gerçekleşmiştir. Teknolojinin ve sanayinin gelişmesiyle de uranyum elementi kullanılmıştır ve radyasyonun etkileri her geçen gün artmıştır.

 

Yukarıda anlattığımız iyonlaştırıcı radyasyon, hücrenin genetik materyali DNA’yı parçalayabilecek kadar enerji barındırmakta ve DNA’nın parçalanmasıyla hücreler çürümektedir. Bunun sonucu doğal olarak dokular hasar görür ve kansere neden olur. Evreye rastgele atılan radyoaktif maddeler insanoğlu, hayvan ve bitki sağlığına zarar verir çevreyi ve ekolojik dengeyi bozar.

cep telefonu kullanıldığında radyasyonun zararlari

Bunun yanı sıra radyasyon canlıda genetik farklılaşmaya ya da vücutta kalıcı değişikliğe neden olabilir. Radyasyonun etkileri cins, yaş ve organa göre farklılık göstermekle birlikte, çocuklar ve gelişme çağındaki gençlerde genelde göze etki ederek görme bozukluğu, katarakt gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

 

Radyasyonun etkileri zamanla oluşmuştur. Geçmişte yapılan nükleer silah denemelerinden dolayı radyoaktif maddelerle yüklenmiş toz bulutları, atmosferin tabakalarına ve stratosfere yer ederek, radyoaktif yağışlar şeklinde yavaş inmekte ve çevrenin, genellikle yüzeysel suların kirlenmesine neden olmaktadır.

Radyasyon Nedir hakkında sizin düşünceleriniz nedir acaba ?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

3 YORUMLAR

  1. radyasyon yayan tüm cihazlardan kurtulmaya çalışsak ilkel çağa dönmüş oluruz aslında gelecekte buna kesin bir çözüm bulunmalı yoksa her canlının mutantıyla yaşamaya alışacağız.

  2. Bu radyasyon yüzünden ne kadar insan zarar gördü. Özellikle bir dönem çay içerisine bile karışmıştı. Konuda da belirttiğiniz gibi, silahlanma ve silah kullanımı gibi nedenlerden dolayı neredeyse dünya büyük bir felaketin eşiğine gelecekti.

  3. Oluşan kanser hücrelerinin en büyük nedeni radyasyon yani dünyadaki en çok hastalığa sebep olan ışın diyebiliriz ve acilen ciddi önlemlerin alınması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here