Raylı Sistemler Mühendisliği Nedir? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

3
5773

Raylı Sistemler Mühendisliği Nedir ?


   Sadece Karabük Üniversitesi bünyesinde acılan bir mühendislik programı olan Raylı Sistemler Mühendisliği birçok mühendislik dalının derslerini barındıran geniş bir alandır. Raylı sistemler, isminden de anlaşılacağı gibi, demir yollarının dizaynı, hızlı tren yolunun raylı sistemlerinin projelendirilmesi gibi çekirdek alanlara yoğunlaşır. Demir çelik fabrikalarında ve raylı sistemler alanında hizmet veren tüm kuruluşlarda Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünden mezun olan mühendisler çalışabilirler. Ayrıca makine mühendisleri de bu alanda master yaparak aynı yetki ve donanıma sahip olabiliyorlar. Raylı sistemleri yakından ilgilendiren bilgisayar sistemlerinin dillerini öğrenmek, bütün bilgisayar programa dillerini bilmek matematik ve fen bilimlerinde üstün bir kavrayış yeteneğine sahip olmayı gerektiren bir bölüm olan Raylı Sistemler Mühendisliği alanından mezun olanlar hemen iş bulabilmektedir. Tek bir üniversitenin verdiği seçkin mezunlar bu alanda ve demir çelik fabrikalarında çok kolay iş bulabilirler. Raylı Sistemler Mühendisliği okuyan öğrenciler dilerse, birkaç fark dersi de alarak makine mühendisliği ve Raylı Sistemler Mühendisliği diploması alabilmektedirler.

Raylı Sistemler Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Bu alanda ciddi bir açık mevcuttur. Karabük üniversitesi bünyesinde bulunan bu programdan mezun olanlar ihtiyacı karşılamayacak kadar azdır. Devlet Demir Yolları başta olmak üzere demir çelik işletmeleri MKE gibi kurumlarda rahatlıkla iş bulmak mümkündür. Özellikle TCDD bu alandan mezun olacak mühendisleri kapmak isteyecektir. Raylı Sistemler Mühendisliği Mesleğinin Geleceği son derece parlaktır. Bu bölüm başka üniversitelerde açılsa dahi önümüzdeki 10-15 yıl daha bu bölümün mezunları işsiz kalmayacaktır.

Raylı Sistemler Mühendisliği Maaşı ?


   Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünü bitiren mühendisler, söz konusu kurumlarda çalışarak 6000 liraya varan ücretlerde maaş alırlar. Ayrıca evli olan çocuklu olan ve yüksek lisans yapmış olan Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü mezunları tazminat da alabilirler.

Raylı Sistemler Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?


   Karabük üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği (İngilizce) Mühendislik Fakültesi MF-460 puan türünden, 241 puanla öğrenci almıştır. Raylı Sistemler Mühendisliği (İÖ) Karabük üniversitesi Mühendislik Fakültesi MF-460 239 puanla öğrenci almıştır. Raylı Sistemler Mühendisliği DGS taban Puanları ise 261 puan olmuştur. Ayrıca 245 puan ikinci öğretim programı puanıdır.

[Toplam:17    Ortalama:2.5/5]

3 YORUMLAR

  1. Ben raylı sistemler mühendisliği %100 İngilizce 2. sınıf öğrencisiyim. 2.sınıf bitti 3’e geçtim tabi sadece lafta. Daha şimdiden alttan 15 ten fazla dersim var. Bölümü yazmayı düşünen, bu yalanlar deryası yazıyı okuyup gaza gelen arkadaşlara tavsiyem; kesinlikle raylı sistemler mühendisliğine gelmeyin! Hatta Karabük’te herhangi bir bölüme gelmeyin. Bu yıl ikinci mezunlarını veren bölümde devlet tarafından işe alınan 1 kişi dahi yok. Kadro yok. Atama yok. Makine mühendisliği ile denkliği yok. Çift diploma yok. Hatta utanmasalar diploma bile vermeyecekler. Utanmasalar diyorum ama lafın gelişi zira bu bölümü açanlarda utanmayı bırakın insanlıktan eser bile kaldığından şüpheliyim. Bize ne vaatlerle bu bölümü yazdırdılar yıllardır sürünüyoruz ama boşa… 6.000, 8.000, 10.000 lira maaş falan beklemeyin özel sektörde (iş bulabilirseniz) asgari ücretle (1400 lira) çalışacaksınız. İngilizce bölümü şuan ki sıralaması 240 bin. İki sene önce 120 bin idi. Ayrıca 240 binden mühendislik okumaya gelinmez ben 100 binden geldim ama o bile mühendislik için yeterli değilmiş. Sizden iyi bir seviyede matematik ve fizik bilgisi bekleniyor. Bütün dersleriniz bu derslere bağlı. LYS’de çok iyi yapmadıysanız gelmeyin. Zaten çok iyi yaptıysanız hiç gelmeyin. Karabük ortamında harcandığınız, çuval çuval para döktüğünüz, ömrünüzden yediğiniz, hayallerinizin bir bir yok olmasını izlediğiniz yanınıza kar kalacak. Ama zaten Kardemir’in dumanı ve sıkıntı-stresten içtiğiniz paket paket sigaralar sağ olsun muhtemelen akciğer kanseri olacağınız için bunlar uzun vadede size sorun yaşatmayacak gibi.

  2. ilerdeki yılarda mühendislik fazla önem verilmiyecek çünkü herkez büyük adam olmak istiyor herkez büyük adam olursa türkiyede işçi kalmıyacak o zamanda en çok işçiye daha önem verlicek arkadaşlar doğru değilmi ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here