Rene Descartes Kimdir?

0
1151

Rene Descartes Kimdir?


René Descartes Kimdir diye soracak olursak kendisi 1596 doğumlu Fransız kökenli filozof, matematikçi, yazardır.

Hayatının büyük bölümünü Hollanda’da yaşayarak geçirmiş olup, Modern Felsefenin Babası unvanını almıştır ve kendisini takip eden Batı felsefesi genellikle onun günümüzde hala araştırılan yazılarına cevap niteliğindedir.

Rene Descartes Kimdir 2

Özellikle “İlk Felsefe Üzerine Düşünceler” hala çoğu üniversitenin felsefe dalında sabit bir kaynak olarak kabul edilmekte. Descartes’ın matematiğe olan katkısı da aynı derecede önemlidir. Evrendeki bir noktayı bir numaralar serisi olarak işaretleyebilmeyi ve cebirsel denklemleri iki boyutlu koordinat sisteminde geometrik biçimler olarak göstermeyi (ya da tam tersini) başaran Kartezyen koordinat sistemi, ismini Descartes’ten alır.

Cebir ve geometri arasında bir bağlantı olan, sonsuz küçükler hesabı ve analizi için, analitik geometrinin de temellerini atmıştır. Bir zekâ örneği olarak tanıtılan Descartes aynı zamanda bilimsel devrimdeki asıl kişilerden bir tanesidir. Kendinden önceki filozofların otoritesini ve kendi algılarının keskinliğini kabul etmeyi reddeder.

Rene Descartes Kimdir 1

Descartes kendi fikirlerini öncülerininkinden farklı görür. Ruhun Tutkularının, günümüzde “duygu” diye isimlendirdiklerimizin eski modern çeşidinin bilimsel incelemesinin, giriş bölümünde bu konuda daha önce hiç kimse yazmamış gibi yazacağını söyleyecek kadar ileri gitmiştir.

 

Felsefesinin birçok öğesi geç Aristotelesçilik, on altıncı yüzyılın yeniden dirilmiş stoacılığı, içerisinde denklerini gösterir. Descartesin felsefesinde, ekollerden iki temel noktada fark ortaya koyar: korporel maddenin durum ve şekil olarak ayrıldığı ve doğal fenomenlerde ilahi ya d doğal herhangi bir uç nokta olduğu düşüncelerine karşı çıkar. Teolojisinde, Tanrı’nın yaratma hareketinde mutlak özgürlüğü üstünde durur.

Descartes, daha sonralarında Baruch Spinoza ve tarafından savunulmuş, ve empirik ekolü ( Hobbes, Locke) tarafından karşı çıkılan 17. Yüzyıl kıtasal rasyonalizminin temellerini kurmuştur., Spinoza, Leibniz ve Descartes felsefenin yanında matematikle de ilgilenirlerdi, Descartes ile Leibniz bilime de birçok yarar sağladılar..

Descartes belki de en çok, Metot üstüne konuşmanın 4. ve Felsefenin İlkelerinin 1. bölümlerinde geçen (düşünüyorum öyleyse varım) şeklindeki felsefi düşüncesiyle bilinir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here