Rezonans Nedir?

3
1368

Rezonans Nedir?

Rezonans genel anlam itibarı ile fizik bilimin de kullanılan bir sözcüktür. Rezonans, fizik bilimi sisteminin bazı frekanslar da diğer frekanslara karşın daha büyük ve fazla genlikler de salınması eğilimi olarak açıklanabilir. Yani bir nevi bu sistemin rezonans frekansları olarak tanımlanır. Bu frekanslar içeriğin de küçük periyodik kuvvetler bile olması gereken geniklerin üzerine çıkarak daha büyük genlikler üretebilme ihtimaline sahip olurlar.

Sürücü bir kuvvet, enerji aktarımı yapmadığı sönümlü bir salınıcı, kinetik enerjisi yerine mekanik enerjisinin tamamen bitmesinden dolayı enin de sonun da durgunluk seviyesine denk gelecektir. Eğer günlük hayatımız üzerinden örnek verecek olur isek; bir babanın çocuğunu parkta ki bir salıncağa koyduğunu ele alalım. Eğer ki baba, çocuğunu arada bir çocuğun hareket hızı ile aynı yönde iter ise saatlerce sallanıp durabilir.

İşte makine ve elektirik devrelerin de bulunan salınımların büyük bir kısmı zoruna veya dayatma salınımları olarak adlandırılır. Bunlar dış kuvvet veya etki aracılığı ile oluşturulmuş olup sürdürülen salınımlardır. Yukarı da tanımını yapmış olduğumuz rezonanslar sistemin iki veya daha da fazla aynı olmayan biçimleri arasın da enerji depolayabilmiş olduğu veya aktarım edebildiği zaman oluşur ve böylelikle meydana gelir rezonanslar. Fakat sönüm adı verilen bazı kayıplar meydana geliyor döngüler arasında.

Bu döngüler arasın da meydana gelen sönüm küçük olduğu vakit rezonans frekansı hemen hemen sistemin doğal frekansı ile eşit duruma geliyor. Tabi bazı sitemlerin birden çok birbirinden bağımsız rezonans frekansları da mevcuttur. Bahsini ettiğimiz rezonans olayı aslın da akustik, mekanik, nükleer manyetik yani NMR, elektro manyetik, kuantum dalga fonksiyonu rezonansı ve elektron spin yani ESR gibi tüm titreşim tipleri veya bunlar aracılığın da gelişen dalgalar da meydana gelir.

Rezonant sistemler aslında kullanım amacı olarak; birçok frekansı yapısın da barındıran karışık titreşimlerden özel olan frekansları ayırt etmek için ya da titreşim üretmektir. Bu üretilen titreşimlere örnek olarak müzik aletleri örneğini de verebiliriz. Tabi 1602 yılın da Galileo tarafından araştırmalar sonucu bulunmuştur.

Rezonans Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

3 YORUMLAR

  1. Hocam bir soru bütün 1000 kişi boğaz köprüsünde zıplaya zıplaya gitse aynı anda boğaz köprüsünün yıkılma ihtimali oluşabilir mi. Ortaokul hocam sordu teşekkür ederim. Rezonans’a örnek olarak bunu verebilir miyiz. Ödevim var yarım edin lütfen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here