Sarsım-jerk Nedir?

0
999

Sarsım-Jerk Nedir?

Sarsım vektörel bir birimdir. Onun skaler büyüklüğünün herhangi bir şekilde belirlenmesi mümkün değildir.

x= konum
x’ = hız
x” = ivme
x”’ = jerk (sarsım)

sarsim-nedir

Ayrıca bir birimi yoktur bu sarsimin. Sarsım için belirlenmiş bir sembol yoktur. Ancak Newton’un yazımında ȧ olarak kullanılabilir. Özellikle hız trenleri gibi önemli güvenlik durumlarında ivmenin önemi çok büyüktür. Özellikle mühendislikte önemi çok fazladır. Sarsım ölçmek için jerkmetre yani sarsım ölçer kullanılır.

 

Sarsımın işlemeli üretim alanındaki önemi ayrıca çok fazladır. Kesme aletindeki ivme değişikliği ürünlerde çok büyük hatalara sebep olur. Mekanik fizikte dinamik hareketleri incelemek için jerk hesaplarına ihtiyaç duyulur. Sarsım günlük hayatımızda dâhil olmak üzere birçok alanda ihtiyacımız olan bir konudur. Hayatımızda yeri çok büyüktür. Hubble’ın teleskobu yapılırken mühendislerin ivmenin ikinci türevine kadar hesaplamaları gerektiği söyleniyor. Ancak jerk türevi için henüz standartlara girmiş bir isim yoktur. Hareket eden bir cismin hızının birim zamandaki değişimine ivme denir. İvme o kadar önemlidir ki uyduların yörüngelerinde kalmasından tutun onların uzaklaşıp kaybolmalarını dâhil engeller. Kuvvet ivme ile kütlenin çarpımına eşittir. Bu konu hakkında çok uzun yıllardır büyük araştırmalar yapılmaktadır. Bu konu hakkında yapılan araştırmalara göre bu konuyu ilk ele alan Fransız fizikçi Galileo olduğu ortaya çıkmıştır.

Ancak yaptığı deneyler sonucu tüm cisimlerin ivmelerinin aynı olduğunu bulmuştur ancak Aristo ağır cisimlerin hafif cisimlere göre çok daha hızlı düştüğünü iddia etmiştir. İvmenin tanımını bilmeseniz dahi ivmeyi muhakkak hissetmişsinizdir. Bindiğiniz arabadaki hızlandığı andaki hissettiğiniz ivmedir. İvme her zaman doğrusal olmayabilir ayrıca. İvme aslında bir cismin hızının değişim hızıdır. İvme hızın artması olarak düşünülebilir ama fizik için bu durum tam tersidir. Sarsım ise ivmenin değişim oranıdır yani ivmenin zamana göre türevidir. Bir cisimin hareketini hesaplarken ivmeyi asla yok sayamayız. Hareket halindeki bir aracın ivme değişiminin yolcuların konforuna etkisinin hesaplanması gerekmesi gibi özel durumlarda da jerk değeri kullanılır. Bu konu hakkında bizden bu kadar.

Sarsım-Jerk Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz yorum olarak yazabilirsiniz

[Toplam:2    Ortalama:1/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here