Sensör Nedir , Nasıl Çalışır?

0
1203

Sensör türkçe tanım olarak algılayıcı anlamına gelmektedir. Kısa ve öz olarak görevi fiziksel ortamdan dijital ortam arası köprü olmaktır. Endüstriyel üretim sürecinde çok büyük kullanım alanına yayılmışken neredeyse hayatımızın her anında bizlerle. Bu yazıyı okumanızı sağlayan bilgisayar telefon tabletler ütünüzden tutun saç kurutma makinenize kadar her yerdeler.Özellikle mikro elektrik konusunda inanılmaz hzlı bir gelişme gösterdi.

 

Algılayıcıları yani sensörleri birbirinden farklı birçok sınıfa göre ayırmak mümkün. Ölçülen büyüklüğe göre, çıkış büyüklüğüne göre, besleme ihtiyacına göre birçok şekilde sınıflandırılabilirler.

Basit bir sensörün kullanım süreci aşağıdaki gibi olur;

Bir sıcaklık sensörü değişen ortam sıcaklığına bağlı olarak iki bacağı arasında gerilim oluşturur. Bu oluşturulan gerilim bir mikro denetleyiciye(mikrochip) aktarıldığında kapalı çevrim bir sıcaklık kontrol ünitesi elde edilir. Sensörler tek başlarına büyük işler başaramasalarda mikro denetleyiciler ve diğer sensörlerle koordineli bir çalışmayla çok büyük işler yapabiliyorlar. Öyle ki teknoloji günümüzdeki gibi gelişmeye devam ederse sensör daha da küçülüp insan hücrelerinin içlerine bile girebilecekler . Bu şekilde insanların kanser olması gibi hastalıklar olmayacak ve insan ömrü daha uzun olacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here