Stephen Hawking Kimdir?

0
1048

Stephen Hawking Kimdir?
Hawking 8 Ocak 1942 tarihinde doğmuştur. 8 yaşındayken Londra’dan yirmi mil uzaktaki St. Albans okuluna gitti. Buradan mezun olunca babasının da eski okulu olan Oxford Üniversitesi kolejine geçti. Babası onun tıpla ilgilenmesini istiyordu, o ise matematiği seviyordu. Ama okulun matematik bölümü bulunmuyordu. Bu yüzden matematik yerine fizik eğitimi almaya başladı. Üç yılın ardından doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyası kazandı. Hawking daha sonra evren bilimi üstünde çalışmak için Cambridge üniversitesine gitti.

O sıralarda Oksford üniversitesinde evren bilimi ile ilgili çalışmalar yoktu. Cambridge üniversitesinde kendine danışman olarak Fred Hoyle’u istemişti fakat onun yerine Dennis Sciama gelmişti. Doktorasını yaptıktan sonra ise ilk olarak araştırma asistanı, daha sonralarda da Gonville Caius College’de profesörün asistanı oldu. 1973 yılında Gökbilim Enstitüsünden ayrılan Hawking, Uygulamalı matematik ve fizik kuramı bölümünde devam etti. 1979 yılından sonra ise matematik bölümünde profesör oldu. Bu profesörlük 1663’te üniversitede parlamento üyesi olan Henry Lucas tarafından verilmişti. İlk önce Isaac Barrow, daha sonra ise 1669 yılında Newton’a verilmişti.

Stephen Hawking Kimdir

Hawking, evrenin temel prensipleri üstünde çalışmalar yaptı. Einstein’ın uzayı ve zamanı kaplayan Genel Görelilik Kuramının, büyük patlamayla başlayıp kara deliklerle bittiğini gösterdi. Bu sonuç Kuantum mekaniğiyle Genel Görelilik Kuramı’nın birleşmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyordu. Bu 20. yüzyılın en büyük buluşlarındandı.

 

Bu birleştirmenin sonuçlarından biri de karadeliklerin aslında tamamen karanlık olmadığını, fakat radyasyon yaydığı için bulaştığını ve gözle görünmez olduğunu ortaya çıkarıyordu. Diğer sonuçlardan biri de evrenin bir sonu ya da sınırı olduğu olmuştu. Bu da evrenin başlamasının tamamen bilimsel kurallar sayesinde meydana geldiği anlamına gelmekteydi.

Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking 1960 yıllarının başlarında yani 21 yaşındayken tedavisi olmayan amyotrofik lateral skleroz hastalığına yakalandı. Bu hastalık motor sinirlerin zaman içinde yüzde seksenini yok ediyor sinir sistemini felç bırakıyor; ancak beynin zihinsel işlevine dokunmuyor. Hawking’i tekerlekli sandalyeye mahkûm etti. Ünlü bilim adamı,1985’ten bu güne sesini de kaybetmiş olduğundan, koltuğuna yerleştirilmiş, yazılanları sese dönüştüren bilgisayarı sayesinde yazarak iletişim kurabilmekte.

Stephen Hawking Kimdir

Şu dönemde Hawking, bilimsel çalışmalarında ve günlük hayatında etrafından ve ailesinden destek görmektedir. Konuşmak istediği zaman, elindeki elektronik cihazı sıkıp, sandalyesine bağlı olan özel bilgisayarının ekranına, dakikada hemen hemen 10 kelimeyi sığdırabilmekte. Bu sessiz konuşan zekanın, kendine özel olan bilgisayarının hafızasında hemen hemen 2600 kelime bulunmakta.

Bu sayede herhangi bir şeyi söylemek istediğinde ekrana yazabilmekte. Sağlıklı insanların konuşurken kullandığı kelime sayısı da zaten 2500 kadar. Yani Hawking, duygularını ve düşüncelerini ifade etmekte kelime sıkıntısı çekmemekte.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here