Steve Jobs Kimdir?

0
945

Steve Jobs Kimdir?

ABD’li anne ve Suriye asıllı olan arap bir baba’dan doğan Jobs Kaliforniya’lı çiftçi bir aileye evlat edinmesi için verilmiştir. Öz kız kardeşi ünlü roman yazarı Mona Simpson’dır. Homestead High School (Kaliforniya) dan mezun olduktan sonra Reed College’e başvurusunu yapmış eğitiminin başlarında Reed College’dan ayrılışını yapmıştır.

Steve Jobs Kimdir

 

Kaliforniya’ya tekrar geri dönen Steve Jobs Homebrew Computer Club da toplantılara katılmaya başlamış ve dönemin en iyisi denilebilecek olan Atari Inc’de oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başlamıştır. Jobs iş çalışmaya aynı zamanda başladığı iş arkadaşı olan Steve Woznaik ile iş hayatına atıldılar. Pahalı ve uzun mesafeli görüşmelerini bedava yapılabilmesi için “blue box’lar üretmeye başladılar.

 

Woznaik(26) Jobs(21) 1976 yılında Jobs ailesinin garajında ilk ürettikleri bilgisayar olan Apple ile Apple Computer’ı kurmuş oldurlar. Piyasaya tam olarak atılmaları 1977 yılında Apple 2 adlı bilgisayarlarıyla atılımlarını ve tüm halka kendilerini tanıtmışlardır.aynı yıl içinde Apple 3 adlı bilgisayarlarını piyasaya tanıtmışlardır ama bir önceki bilgisyarlarında aldıkları tepkiyi yakalayamamışlardır. Apple şiketi büyüme yolunda ilerlerken aynı zamanda da iyi bir yönetici arayışına girmişti.

Steve Jobs Kimdir

Jobs gözüne Pepsi Cola’nın başarılı CEO su olan John Scully’i ikna etmeye çalışmıştır ve 1983 yılında Scully’i Apple şirketinin CEO su olarak atamıştır. Apple şirketi teknolojik olarak ilerlediği ama ticari olarak gerilediği dönemde Apple Lisa’yı tanıtmıştır. 1984 yılında Macintosh piyasaya (ilk GUI’lu bilgisayar) sunuldu piyasada ticari bir başarı yakalamıştır.

 

Jobs hem hırslı hem de düzensiz bir iş hayatı olan bir iş adamıydı. Şirket içi tartışmalar çıkması sonucu Apple şirketinden ayrılmıştır ama bu onun başarısız bir iş adamı olduğunu göstermez ölümünden 5 hafta öncesine kadar Apple Inc de CEO olarak çalışmaya tekrardan başlamıştır.31 Temmuz 2014 yılında Pankreas kanserinden ölmüştür.

Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs KimdirGünümüzde teknoloji devi olan Apple Computer kurucularından ve aynı zamanda ortakları arasında bulunmakta olup ölümünden 5 hafta öncesine kadar Apple Inc de CEO görevini almıştır. Bilgisayar endüstrisine yeni soluk getiren bir teknoloji adamı olarak bilinirdi. Kaliforniya da Next Computer (bilgisayar yazılım şirketi) ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nın kurucusu ve yönetim kurulu başkanlığını yapmış bir teknoloji dehasıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here