Tarık Akan Kimdir ?

0
537

Tarık Akan Kimdir ?


Tarık Akan’ın asıl adı Tahsin Tarık Üregil’dir. 13 Aralık 1949 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen Gümüşhaneli olmasına karşın babasının subay olmasından dolayı önce Erzurum sonra Kayseri ve son olarak tekrar İstanbul’a yerleşmişlerdir. orta okul ve liseyi Bakırköy’de okuduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi makine mühendisliğinde önce lisans sonra da yüksek lisans eğitimini tamamlamış daha sonra da Gazetecilik Yüksek Okulu’na kayıt olmuştur.

Bu yıllarda cankurtaranlık, işportacılık gibi çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 1970 yılında Ses Dergisi’nin yaptığı Sinema Artisti yarışmasını kazanarak 1971 yılında Solan Bir Yaprak adlı filmde Tarık Akan sahne adını kullanarak oyunculuğa başladı. İlerleyen yıllarda Emel Sayın, Hülya Koçyiğit, Hale Soygazi, Cüneyt Arkın gibi önemli oyuncularla beraber çeşitli filmlerde oynadı. Yine bu yıllarda Hababam Sınıfı filmlerinde Damat Ferit Rolüyle önemli oyunculardan olmuştur. 1975 yılından itibaren sinemanın bozulmasıyla ticarete atılmıştır bu yıllarda fazla filmlerde rol almamasına karşın rol aldığı Maden, Adak ve Sürü filmleriyle Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

1979 yılında askerliğini yedek subay olarak Denizli’de yaptıktan sonra bazı filmlerinin siyasi mesaj içermesinden dolayı 12 Eylül sürecinde 12 yılla yargılanmasına karşılık 2,5 ay hücre cezası aldı. Çok başarılı bir oyuncudur. 1973-2003 yılları arasında 7 kere Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu seçildi. 1996 yılında Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştır. Sinema Yazarlar Derneği (SİYAD) tarafından 2006 yılında Onur Ödülü, 1972 yılında Tatlı Dilim filmiyle Altın Kelebek Tarafından En İyi Erkek Oyuncu ödülü, 1992 yılında Karartma Geceleri Filmiyle Altın Koza Fil Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü, 2005 yılında da Aziz Nesin Emek Ödülü almıştır.

Tarık Akan hayatını gözlerden uzak tutmaya çalışmıştır. 1986 yılında Yasemin Erkut ile evlendi. Bu evlilikten 3 tane çocuğu olmuştur. 1989 yılında boşandıktan sonra 1990 yılından itibaren film setinde tanıştığı Acun Günay ile nikahsız yaşamaya başlamış, ölene kadar da bu birlikteliği sürdürmüştür. 16 Eylül 2016 yılında akciğer kanserinden dolayı hayatını kaybetmiştir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here