Tech Neck Hastalığı Nedir?

1
688

Tech Neck Hastalığı Nedir?


   Tech Neck hastalığı teknolojinin inanılmaz derece gelişmesi ve hızlı bir şekilde yayılması, insanların akıllı telefon ve tablet kullanımlarını beraberinde artırıyor. Bunun akabinde pek çok kişi gün içerisinde ortalama en az 2 saat süre ile bu cihazları kullanarak hayatlarını sürdürüyor. Bu kullanım esnasında başın sürekli olarak öne doğru eğik olması bunu neticesinde de sırt ve boyun ağrılarının yaşanması maalesef kaçınılmaz olabiliyor. Özellikle son 10 yılda artan bilişim teknoloji ürünleri beraberinde de bu sorunların artmasına neden oldu dersek pek de yalan konuşmuş olmayız. Bu sorunları sizde sürekli olarak yaşıyorsanız tech neck rahatsızlığına yakalanmış olabilirsiniz.

Akıllı Telefon Kullananlar Dikkat


   Tech Neck hastalığı gün içerisinde ortalama olarak 2 saat ya da daha fazla süre boyun eğerek akıllı cihazlarını kullanan kişilerde boyun bölgesine 13 ile 27 kilo arasında fazladan yük binilmesine neden olmaktadır. Bu da beraberinde sırt ve boyun ağrılarına neden olmakta akabinde de cildin elastik yapısına zarar vermektedir. Ayrıca çene altlarında sarkmalar ve kalıcı kırışıklıklar gibi istenmeyen sorunlar da baç gösterebilmektedir.

Tech Neck Hangi Yaşlarda Görülür ?


 Tech Neck Hastalığı Nedir?

 Tech Neck teknoloji bağımlılığı ile alakalıdır. Bu nedenle teknolojinin en sık kullanıldığı 18 ile 40 yaşları arasındakiler bu hastalığa yakalanıp bu sorunları yaşayabilirler. Dünyada ve ülkemizde özellikle genç nüfusu en çok tehdit eden rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir. Bu hastalığın akabinde oluşması istenmeyen kırışıklıklar vücudumuzda görülebilir. Bu kırışıklıklar daha çok alt çene bölgesinde görülür. Bunun yanı sıra yüzün oval yapısı kaybolarak boyun ve çenenin birleşik görülmesi de baş gösterebilir. Bu kırışıklıklardan kurtulmak için öncelikle bu bağımlılığı azaltmak ve yok etmek gerekmektedir.

   Tech Neck hastalığı için ayrıca bunun dışında özellikle bilgisayar kullanırken ekranın göz ile aynı seviyede olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak ve belirli aralıklarla yapılan boyun egzersizleri de vücut sağlığımız için oldukça önemlidir. Uzun süre bilgisayar kullanması gereken kişiler belirli sürelerden sonra bilgisayardan kalkıp yeniden devam edebilirler. Buna imkanı olmayan kişiler en azından kısa süreliğine de olsa başka bir yöne bakarak dikkatlerini toparlamalarını sağlayabilirler.

Teck Nech Hastalığından Nasıl Kurtuluruz ?

   Tech Neck hastalığı sonucunda ciltte görülen kırışıklıkların giderilmesi için botoks ya da mezoterapi gibi yöntemler ile giderilebilmektedir. Ancak her şeyden önce bu hastalıktan ya da rahatsızlıktan kurtulmak en önemli öncelik olmalıdır.Tech Neck Hastalığı Nedir

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  1. Güzel bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Aslında günümüzün bir kronik hastalığı olmaya başladı bu boyun eğriliği. Ama bunun bir terimi olduğunu bilmiyorudum “tech neck” şeklinde. Yani artık bütün işlerimizi gitgide daha küçük aletlere sığdırıyoruz. Önce dizüstü sonra telefonlar, tabletler çıktı. Ben hiç kimseyi tanımıyorum artık günün en az 2 saatini telefondan geçirmesin. Sonuç olarak belki de algılarımızı değiştirmemiz gerekiyor bu sorunu çözebilmek için ama zaten bu tech neck denen kavram bu teknoloji bağımlılığının sadece en masum sorunu. Asıl daha büyük problemleri bulunuyor. Sanıyorum ki bu teknolojilerin çıktığı bir çağa denk geldiğinden etinden sütünden faydalansak dahi zararlarını tam algılayabilmemişiz. İleri ki nesiller ve jenerasyonlar bu konularla ilgili kafa yoracak ve buna önlemler alacaktır çünkü artık bu tip kronik rahatsızlıklar bilim literatürüne sıkça girmeye başlayacaktır. Tekrardan terim ve bilgiler için teşekkürler 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here