Tel Erozyon Nedir?

0
1639

Tel Erozyon Nedir?

Tel erozyon dediğimiz olay kısa ve basit şekilde anlatmak gerekirse maddenin üzerinde olan yüksek yoğunluktaki elektrik akımı geçirilen bir tel yardımı ile kesme işlemidir. Bu yapılan işlem tezgahlarda, zıt elektriksel kutuplara iletilen tel elektrot, işlem yapılması gereken parçaya yaklaştığı an zamanda elektriksel atımlar sebebiyle çok yüksek bir sıcaklık ortaya çıkmakta ve kısmi olarak metal ergimesi ile parçacık yok edilerek değişim sağlanmaktadır. Parçacığın kaldırılma hızı her bir kıvılcımdaki enerjinin miktarı ve her bir kıvılcımın geçiş süresine göre değişim göstermektedir. Bu yapılan işlemin ilk aşamasında yapılan iş parçasının biçimi bir koordinat düzlemi içinde çizimdeki her bir eleman nokta, daire ve çizgi rakamları adlandırarak şekillendirilmektedir.

tel-erozyon-nedir

Bu yapılan işlemin ikinci kısmında ise kesme yolu vasıtası ve temel biçimi ortaya çıkmaktadır. Bu kesim yapılan süreç başlatıldığında tel kesme yolunu takip ederek yapılan kesme süreci sonlandırılmaktadır. Kesme tezgâhları genel olarak telin çapları 0,5 0,4 mm arasında değişiklik gösteren pirinç, molibden ve tungsten tel elektrotlar kullanırken tercih edilmelidir. Bu durumda da ister istemez parçanın yüzeyinde oluşabilecek maksimum radyus miktarı belirli bir seviyeyi geçmeyecek hale getirmektedir.

Yapılan bu tel erozyon işleme tezgâhlarında genel kurallar içerisinde bakır tel + , tabla ise – yüklü olmak zorundadır. Yapılan kesim işlemi telin parçaya temas ettiği an ortaya çıkarak ark ile oluşmaktadır. Ark olayı gerçekleştiği an 8000 12000 C aralığında sıcaklık meydana gelmektedir.  Tel erozyon sistemiyle üretilmiş olan bir parçanın tekrar taşlanma işlemine tabi tutulmasına gerek yoktur.

tel-erozyon-nedir

Herhangi bir yapılan üretimin diğer tel erozyon tezgâhlarında işleme tabi tutulması mümkün olmayacak bölümlerin yalnızca telin yarıçapı kadar bir tolerans bırakılacak şekilde parçanın işleme tabi tutulması mümkün olmayacaktır. Bundan ayrı olarak çok sert yapıda olan metaller elektrik iletebilmesi şartı ile işlenimi mümkün kılınmaktadır.

 

Tel erozyon çapaksız bir üretim gerçekleştirebilmek ve yüzey alanının pürüz miktarını başka üretim seçeneklerine göre daha az olması ve önemli olan kazanımlardandır. Eksileri ise telin düşük talaş kaldırma hızına sahip olması ve kesici boyutunun oldukça kısıtlı kapasitesidir.

Tel Erozyon Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here