Thomas Edison Kimdir?

0
1526

 

Thomas Edison Kimdir?


Thomas Alva Edison doğum 11 Şubat 1847 – ölüm 18 Ekim 1931 20. Yüzyıl hayatını icatlarıyla büyük bir şekilde etki eden Amerikalı mucit ve iş adamıdır.

Bazı icatları tamamıyla orijinal olmak ile beraber eski icatların geliştirilmesi veya yönetiminde çalışan yüzlerce işçiye sahiptir. Yine de Edison elinde bulundurduğu onun ismini taşıyan Amerikan patentiyle zamanın en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak görülür. Patentlerinin çoğu Amerika’nın haricinde Almanya, Fransa ve İngiltere onaylarına da almıştır. 1879 yılında Edison bir elektrik ampulü icat etmiştir. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptı ve sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kaldı. 1880 yılında evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara sattı. Fakat 1878’de bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etti. Ampul camdı ve kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşalttı çünkü hava olmayan yerde flaman yanıp bitmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar verdi ve Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurmaya karar verdiler.

1883 yılında yaşamının en büyük icadı olan Edison etkisi diye anılan olayı gerçekleştirdi. Yani ısıtılan bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883 yılında bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini attı. Sonra akkor lambanın üretimini geliştirdi. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını New York’da Pearl Caddesi’ndeki ilk laboratuarında akkor lambası için yer aramakla meşgul olan Thomas Edison‘a rastladığı zaman Nikola Tesla, kendisinin bulduğu alternatif akım sistemini açıkladı. Edison, Sen teori üzerinde zamanını harcıyorsun dedi. Tesla, Edison’a çalışmalarından ve alternatif akım planından bahsetti. Edison alternatif akımla fazla ilgilenmedi ve Tesla’ya bir görev verdi.

Tesla, Edison tarafından verilen görevi her ne kadar sevmese de Edison’un kendisine 50.000 dolar vereceğini duyunca görevi birkaç ay içinde tamamladı. Doğru akım santralindeki sorunları çözdü. Edison’un söz verdiği ücreti istediğinde, Edison şaşırmış bir şekilde tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarını da bileceğini söyler ve bir ücret ödemez. Tesla hemen istifa eder. Thomas Edison Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here