Tork Konverter Nedir?

0
1306

Tork Konverter Nedir?

Tork konverter otomatik arabalarda kullanılan bir sistemdir. Ülkemizde arabaların büyük bir kısmı manuel vitesli olduğundan dolayı fazla bilinen bir sistem değildir. Ama ülkemizde de otomatik vites kullanımı git gide artmaktadır.

tork konverter nedir 1

Tork konverter vantilatör pervanesine çok benzeyen yuvarlak kapakların ortasında stator adı verilen bir pervana ile sabitlenmiştir. Araç çalıştığı bütün zamanlarda Tork konverteri sürekli çalışmaktadır ve otomatik vitesli arabalarda dur kalk yapılan bütün durumlarda daha çok yakıt harcamasının sebebi budur.

Vitesli arabalarda vites değiştirmek için önce debriyaja basmamız  gerekir ve bu sayede motoru boşa alıp vites değiştirmiş oluruz. Fakat otomatik vitesli arabalarda debriyaj sistemi yoktur onlarda tork konverter bulunur.

Tork konverterinde, pervanelere benzeyen kapaklar bulunmaktadır. Bu kapakların ortasında da onlardan daha küçük pervanelere benzeyen sistem yerleştirilmiştir bunun ismi ise Stator’dur

tork konverter nedir 1

Tork Konverter, Türbin,Stator,Pompa ve şanzıman sıvısı olmak üzere 4 kısımdan oluşur.

stator nedir

Stator ise  türbin ile pompanın arasında bulunur. Bu parçanın asıl görevi türbinlerden gönderilen sıvıyı tekrar pompalayarak gitmesini sağlar.Bu şekilde torkun arması sağlanır.

Aşağıdaki videoda görsel olarak daha iyi olarak anlayabiliriz.

Bu videoda ise tork konverter nedir sorusunu ingilizce olarak daha iyi anlayabilirsiniz sadece şekli incelemek isteyenler burada canlı olarak daha net görebilirler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here