Vecihi Hürkuş Kimdir?

0
860

Vecihi Hürkuş Kimdir?

Vecihi Hürkuş, Türk mühendis, pilot ve müteşebbis olarak bilinir. 6 Ocak 1896 tarihin de gözlerini hayata açarak, 16 Temmuz 1969 yılında ise hayata gözlerini yummuştur. Tabi tartışmasız olarak Türk havacılık tarihine baktığımız zaman en önemli isimlerinden birisi olarak boy gösteriyor. Ayrıca Türkiye adına ilk uçak üreticisi ve tamircisidir. İlk yerli uçağımızı üreterek adını altın harfler ile Türk havacılık tarihine yazdırma başarısını göstermiştir. I. Dünya Savaşına da katılan Vecihi Hürkuş, bu savaşta yaralanarak İstanbul’a döndü ve burada Tayyare Mektebini başarı ile tamamlayarak pilot adı altın da mezun oldu. Aynı pilotlu başarısını I. Dünya Savaşı sırasın da Ruslara karşı pilot bövesi olarak görev almıştır. Ve bu üstlenmiş olduğu görevi başarılı bir şekil de bombardıman ve keşif uçuşları yaparak göstermiştir ve hava muhaberesine girerek bir Rus uçağını düşürme başarısını da göstermiştir.

Tabi kolay bir başarı gibi görünse de Türk havacılık tarihinde ilk tayyare düşüren kişi olmuştur. Bunun ardından Ruslara esir düşmesine karşın Vecihi Hürkuş, yüzerek İran hattı üzerinden kaçmıştır. Yurda döndüğü zaman ise 9. Harp Tayyare Bölüğünde görevlendirilmiştir. Bu görev esnasında ise bir av uçağı taslağı hazırlamıştır ve bu projenin tamamlanması Mondros Ateşkes Antlaşması nedeni ile yarıda kalmıştır. Katılmış olduğu savaşlar da gayet başarılı olmuştur ve bu performansının yanı sıra bir yunan uçağı da düşürmüştür.

Aynı zaman da Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu da gerçekleştirmiştir. Vecihi Bey İstiklal Madalyasına da layık görülmüştür. Ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından üç defa takdirname verilmeye layık görülmüştür. Üç takdirname alan tek kişi olma özelliğini de taşımaktadır. Savaş sonrasın da İzmir’e gelerek burada tayyare eğitimi yapmaya başlamıştır. Verdiği hizmetler sonucu bir uçağın adına Vecihi ismi verilir. Bunun üzerine kendi uçağını yapma fikri gelir. İlk yerli uçağı 28Ocak 1925 yılın da tasarlamıştır. Ayrıca izinsiz hava sürüşü sağladığı için de cezalandırılmıştır. İlk uçuşunu 27 Eylül 1930 yılın da Kadıköy Fikirtepe’de basın ve büyük bir kalabalık önün de gerçekleştirmiştir.

Vecihi Hürkuş Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here