Wilhelm Conrad Rontgen Kimdir?

0
1152

Wilhelm Conrad Rontgen Kimdir?

Röntgen Almanya’nın Remscheid kentinde Lennep ilçesinde dünyaya geldi. Çocukluk dönemi ve ilköğretim yılları Hollanda’da ve İsviçre’de geçirdi. 1865 yılında girdiği Zürih Politeknik üniversitesinde eğitim aldı ve 1868 yılında makine mühendisi olarak okulu bitirdi. 1869 yılında Zürih Üniversitesi’nden doktorasını tamamladı. Mezuniyetinden sonra 1876 yılında Strazburg’da, 1879 yılında Giessen ve 1888 yılında Würzburg Julius-Maximilians-Üniversitesi’nde fizik profesörü olarak öğretim görevi oldu. 1900 yılında Münih Üniversitesi Fizik kürsüsüne ve yeni Fizik Enstitüsünün yöneticiliği de yaptı.

Wilhelm Conrad Rontgen Kimdir

 

Eşinin ölümünden dört yıl sonra 1923 yılında, I. Dünya Savaşı’ndan dolayı yüksek enflasyon ekonomisi ortamında maddi sıkıntılardan Münih’te hayatını kaybetti.

 

 

Öğretim üyeliği görevinin yanında araştırmalar da yaptı. 1885 yılında kutuplanmış bir geçirgen kuvvetinin, bir akımla aynı manyetik etkileşimleri gösterdiğini açıkladı. 1890’lı yılların ortalarında çoğu araştırmacı da katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans durumunu incelemekteydi.

Wilhelm Conrad Rontgen Kimdir

“Crookes tüpü” adı verilen içi boş bir cam tüpün içine konulan iki elektrottan (anot ve katot) oluşan bir deney düzeneği ile çalışmaktaydı. Katottan ayrılan elektronlar anoda yetişmeden cama çarparak, flüoresan ismi verilen ışık parlamaları oluştu. 8 Kasım 1895 günü deneyi biraz farklılaştırıp tüpü siyah bir karton ile kapladı ve ışık geçirgenliğini fark etmek için odayı karanlık yapıp deneyi tekrar etti.

 

Deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kağıtta bir parlama gördü. Deneyi tekrar etti ve her tekrarında aynı olayı gördü. Bunu parlak olmayan yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak açıkladı ve matematikte bilinmeyeni sembolleyen X harfini kullanarak “X ışını” adını verdi. Daha sonra bu ışınlar, Röntgen ışınları olarak bilinmeye başlanmıştır.

Wilhelm Conrad Rontgen Kimdir

Bu buluşundan sonra Röntgen farklı kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini açıkladı. Bunu fark etmek için fotoğrafsal bir malzeme kullanıyordu. Tarihteki ilk tıbbi X ray radyografisini de (Röntgen filmi) yine bu deneyle sırasında gerçekleşti ve 28 Aralık 1895 yılında bu önemli buluşunu resmi olarak açıkladı. Fakat X ışınını bulduğu zaman deneylerinde elini çıplak kullandığı için aşırı dozda X ışınından dolayı parmaklarını kaybetti.

 

Wilhelm Conrad Rontgen Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here