Yaşar Kemal’ın Zorlu Hayatı

0
961

Yaşar Kemal Kimdir ve Hayatı


       Bu yazımızda yaşar kemal hayatı konusunu yazdım omarım beğenirsiniz.Bilinen adıyla Yaşar Kemal yani Kemal Sadık Gölçeli 6 Ekim 1923 tarihinde Osmaniye de doğmuştur. 28 Şubat 2015 yılında ise hayata gözlerini yummuştur. Türk edebiyatının en önde gelen yazarlarından biri olan Yaşar Kemal Romancı, Senaryocu ve Öykü Yazarı olarak çok büyük eserlere imza atmış ve edebiyatın duayenlerinden biri olmayı başarabilmiştir. Sadece ülkemizde değil yurt dışında da onlarca kitabı çevrilmiş ve en çok satan kitapların başlarını çekmiştir. İnce Memed kitabı yaklaşık olarak 40 dile çevrilerek yayımlanmıştır.

Yaşar Kemal Nobel Edebiyat Ödülü


       Nobel Edebiyat Ödülü‘ne aday gösterilmiş ilk Türk yazarı ünvanını taşımaktadır. Yapıtlarının çoğunda Anadolu’nun efsaneleri ve masallarını kullanmıştır. 2 adet evlilik yapmıştır. İlk eşi ile 1952 ile 2001 yılları arasında evli kalmış (Thilda Serrero), ikinci eşi Ayşe Semiha Baban ile de 2002 yılında dünya evine girmiştir. 28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği şikayetiyle hastaneye yatmış ve yoğun bakım ünitesinde hayata veda etmiştir.

       Yaşar Kemal, Van-Erciş yolu üzerinde bulunan Ernis (Ünseli) köyünde dünyaya gelmiştir. Kendi deyimiyle Türkmen köyündeki tek Kürt çocuğu olduğunu belirtmektedir. Evde Kürtçe, köyde Türkçe konuşurmuş. 1. Dünya Savaşı‘nın çıkmasının ardından ailesi Adana-Osmaniye ilçesine yerleşmiştir. 5 yaşında iken babası caminin önünde öldürülmüştür. Kendisi ise bu olaya şahitlik etmiştir. İlk öğretim hayatına Adana’da başlayan Yaşar Kemal, orta okul çağına geldiğinde bir çok işte çalışmıştır. Yaptığı işler sayılarak bitmeyecek gibi olsa da pamuk tarlasında, batozlar da ırgat olarak, traktör de sürücü olarak ve çelik tarlasında kontrolörlük yaparak hayatında yapmadığı iş kalmamıştır.

Yaşar Kemal Eserleri


       Sanat hayatı ilkokul yılları öncesinde şiir ile başlamıştır. Orta okuldan ayrıldıktan sonra folklar derlemelerine başlayarak 1940-1941 yıllarında Çukurova ve Toroslardan esinlendiği ilk kitabı Ağıtlar’ı yazmıştır. Yazdığı kitap 1943 yılında yayınlanmıştır. 1944 yılında ise ilk hikayesi olarak tarihe geçen Pis Hikaye‘yi yayınlamıştır. Pis Hikaye ise askerlik yaparken yazdığı hikaye kitabıdır. Hayatı boyuna sosyalizm’i benimsemiştir. 1961 Anayasası ile birlikte 1962 yılında kurulan Türkiye İşçi Partisi’ne katılmıştır.

       Kitaplarında ve hikayelerinde ise tamamen halka dönük bir tema unsuru bulunmaktadır. Yaşar Kemal’in sanatı ve siyasi görüşü aynı paralel doğrultuda hareket etmekteydi. Kendi sözlerine göre halka kim zulmediyorsa, kim eziyorsa, kim sömürüyorsa ben sanatımla ve bütün hayatımla onun karşısında olacağım. aşık veysel hayatı

yaşar kemal hayatı konusuna bir yorum yaparsanız seviniriz 🙂

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here