Zabıta Nasıl Olunur ve Maaşları Nedir?

3
773

Belediyelerin en güzel kadrolarından biridir Zabıtalık. Genellikle asker mesleği olarak bilinsede (Nedenini makalemizin devamında anlatacağız.) bir çok kişinin hayalidir zabıta olabilmek. Elbette zabıta olmanında bazı koşulları bulunmaktadır. Boy, kilo, yaş ve askerlik durumu gibi sıralanabilecek nedenleri ele alacağız. Öncelikle zabıtanın asıl görevleri konusunda bilgi vererek konumuza başlayalım. Zabıta nasıl olunur diye merak ediyorsanız konuyu okumaya devam ediniz.

Zabıta Nasıl Olunur ?


Zabıta belediyelerde görev alan ve il ve ilçenin halk ve esnafının düzgün bir şekilde hizmet almasını sağlayan birimlerinden birtanesidir. Zabıta´yı bir çoğumuz seyyar satıcı düşmanı olarak tanımlasakta aslında zabıtanın başka görevleride bulunmaktadır. Zabıtalık kolay bir iş gibi görünsede tam olarak görevlerini öğrendiğinizde ne kadar zor olduğunu sizde anlayacaksınız. Zabıtaların başlıca görevleri; ruhsasız çalışan ve insan sağlığını hiçe sayan işletmeleri denetlemek ve cezalandırmak, Şehir sularını denetlemek, Belediyece satılan mal ve ürünleri denetlemek vb. görevlere sahiptir.

Zabıta Olma Şartları Nedir?


1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
2- Kamu haklarından mahrum olmamak.
3- 25 Yaşını geçmemiş olmak.
4- Yüz kızartıcı suça karışmamış olmak.
5- Daha önce hüküm giymemiş olmak.
6- Askerlik hizmetini tamamlamış olmak.
7- Lise ve dengi okul mezunu olmak.
8- Erkek adaylar için en az 1.75 boyunda olmak ve Kadın adaylar için en az 1.67 boyunda olmak
9- Boyun bir metreden fazla olan kısmı ile kilo arasında +- 10 kilof fark olmaması. Örneğin; 180 boyunda iseniz kilonuz en fazla 90 en az 70 olabilir.

Bunlara ek olarak KPSS şartı aranmaktadır ve belediyelerin düzenlemiş olduğu mülakatlardan başarılı sonuç almak gerekmektedir. Uzman çavuş ve astsubaylıktan istifa eden eski askeri görevliler belediyelerin yaptığı açıklamaları takip ederek sözleşmeli olarak zabıtalığa geçiş yapabilmektedirler.

Zabıta Maaşları Ne Kadar ?


Zabıta maaşları sözleşmeli zabıtalar ve kadrolu zabıtalar arasında farklılıklar göstermektedir. Örneğin sözleşmeli bir zabıta ile kadrolu bir zabıta arasında dağlar kadar farklar oluşmabilmektedir. Makalemizin bu bölümünde kaba taslak olarak zabıta maaşlarını ele almaya çalışacağız.

Zabıta maaşları konusunda meslekte geçirdiği yıldan sözleşme durumuna kadar yüzlerce neden sıralanabilmektedir. Bu nedenle zabıta maaşları konusunda kesin bir rakam söylemek neredeyse imkansız olacaktır. Ancak kaba taslak ortalama bir rakam verecek olursak bir zabıta memurunun ortalama maaşı 2.000 ile 2.500 TL arasındadır. Zabıta maaşları konusunda bir örnek ile açıklayacak olursa; Zabıta olarak 25. yılını tamamlayan bir zabıta 1/4 kapsamlı memur konumuna gelmektedir ve maaşı mesleğe yeni başlamış bir zabıtaya göre daha yüksektir. Zabıtaların maaşları belirlenirken evlilik ve çocuk durumlarda maaş konusuna etki etmektedir. Zabıta maaşlarının belirlenmesinde bir diğer önemli rolü ise zabıta rütbeleri belirlemektedir.

Sizde belediye zabıtası olmak istiyorsanız KPSS sınavına hazırlanmanız ve KPSS sınavı sonrası açıklanacak puan ve kadro ortalamasına göre istediğiniz belediyeleri tercih edebilirsiniz. Ardından açıklanacak sonuçlara göre mülakatlara katılmanız ve mülakatlar sonucunda zabıta olmanız gerekmektedir.

Yukarıda yer alan bilgiler yıllara göre değişiklikler gösterebilmektedir. Ayrıca Pilot Nasıl Olunur makelemizi okumanızı tavsiye ederiz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

3 YORUMLAR

  1. Bence burada es geçilen bir nokta var ki onu belirtmekte fayda görüyorum. Yukarıda yazılan yazı doğru fakat eksik. Bundan iki sene evvel kpss sınavına girdim. Bütün koşullar tutmasına rağmen zabıta olamadım. Sözlü sınava kadar her şey çok güzeldi. Bu tarz mesleklerde ne yazık ki şeffaflık yok. Nedeni ise sözel olarak yapılan mülakatın tamamen subjektif olmasıdır… İnsanda milyon tane acaba bırakıyor… Bilmiyorum söylemek istediğimi muhakkak anladınız…

  2. Zabıta olmak için KPSS’ye ciddi anlamda hazırlanmanız gerekmektedir. Şöyle ki yapılan zabıta alımlarında taban puan 85 civarlarında kalmaktadır. Yani 120 soruda 80+ net yapmanız gerekiyor. Sonrası da var tabi sözlü mülakat ve kilo-boy gibi ek şartlar bulunuyor. Özellikle mülakatlarda referans bulmalısınız.

    Konuda zabıta maaşlarının çok az yazıldığını gördüm. Evet zabıtanın çıplak maaşı 2.500 TL civarında ancak belediyeler memurlarına inanılmaz değer veriyor. Özellikle büyükşehir belediye ve ilçe belediyelerinde zabıtaysanız çıplak maaşınıza ek olarak prim, önemli günlerde ek ücret, her ay 500 TL civarı yemek fişi, ücretsiz ulaşım gibi avantajları var.

    Masa başında oturmaktan sıkılan ve memur olmak isteyenler için zabıta mesleğini tavsiye ediyorum. Tek kötü yanı kıyafetleri olsa gerek, hala alışamadım.

  3. Hayalimde ki meslek öyle böyle değil di küçüklüğümde görünce duygulandim şimdi şartları felan hey gidi günler hey baya büyümüşüz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here